Narzędzia:

Marszałek Senatu RP o 41. posiedzeniu Izby

27.04.2022
Fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

Podczas dwudniowego posiedzenia senatorowie rozpatrzą projekt inicjatywy ustawodawczej, która wobec wojny w Ukrainie miałaby uniemożliwić sprzedaż części spółki paliwowej Lotos węgierskiemu koncernowi MOL - poinformował na briefingu prasowym Marszałek Tomasz Grodzki.

Jak wyjaśnił Marszałek chodzi o to, by w trakcie trwającej wojny Rosji z Ukrainą i wobec dziwnej i niezrozumiałej postawy Węgier w stosunku do tej wojny, nie sprzedawać Lotosu spółce MOL, w dużej mierze kontrolowanej przez kapitał rosyjski. Prof. Tomasz Grodzki podkreślił, że  jest to tym bardziej zasadne, bo kiedy podejmowano decyzję o sprzedaży, okoliczności na świecie były zupełnie inne. „W tej chwili mamy do czynienia z brutalną agresją Rosji i próbą izolacji Rosji przez wolny demokratyczny świat, więc sądzę, że ten projekt ustawy jest bardzo zasadny” – podkreślił Marszałek Senatu. Zaznaczył, że jeszcze parę miesięcy temu Węgrzy byli naszym niezawodnym sojusznikiem. „Natomiast w momencie wybuchu wojny  w Ukrainie ta sytuacja się zmieniła i zachowanie Węgier jest zadziwiające i niezrozumiałe”  – powiedział prof. Grodzki. W jego ocenie w tym momencie „sprzedaż części srebra rodowego w ręce kapitału rosyjskiego jest najłagodniej, mówiąc kompletnie niezrozumiała”. Marszałek Senatu wyraził też nadzieję,  że Sejm propozycję Senatu przyjmie.

Prof. Tomasz Grodzki poinformował, że Senat zajmie się także projektem innej inicjatywy ustawodawczej, która dotyczy edukacji dzieci z Ukrainy w polskich szkołach. Zapowiedział ponadto, że jeśli Sejm uchwali nowelizację tzw. ustawy pomocowej, Senat rozpatrzy ją jak najszybciej. Jak mówił Marszałek, ustawa ta dotyczy wydłużenia o 60 dni pomocy dla osób, które przyjęły pod swój dach uchodźców z Ukrainy – chodzi o wypłacanie im przez następne dwa miesiące 40 zł za każdy dzień opieki nad uchodźcami.

Jak poinformował Marszałek Senatu, podczas posiedzenia, zaplanowanego na 27 i 28 kwietnia, Izba rozpatrzy także m.in. ustawę o ustanowieniu Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej, nowelizacje Prawa oświatowego, czy zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego. 28 kwietnia odbędzie się w Senacie spotkanie w formule online z Marošem Šefčovičem, Wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej odpowiedzialnym za stosunki międzyinstytucjonalne i prognozowanie, które będzie poświęcone Programowi Prac Komisji na 2022 r pod hasłem „Razem czynimy Europę silniejszą”.