Narzędzia:

Spotkanie Marszałka Senatu RP z przewodniczącą Sejmasu

sprawy międzynarodowe 11.04.2022
Fot Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu

11 kwietnia br. Marszałek Senatu RP profesor Tomasz Grodzki spotkał się z przebywającą z roboczą wizytą w Polsce przewodniczącą litewskiego Sejmasu Viktoriją Čmilytė-Nielsen. Podczas ponadgodzinnego spotkania omówiono problemy składające się na bieżącą europejską agendę, ze szczególnym uwzględnieniem konsekwencji rosyjskiej agresji na niepodległą Ukrainę.

W rozmowie udział wzięli także Wicemarszałkini Senatu R, Gabriela Morawska-Stanecka oraz wiceprzewodniczący Sejmasu Paulius Saudargas.

Przewodnicząca Viktorija Čmilytė-Nielsen wyraziła wielkie uznanie dla polskiego społeczeństwa, które stanęło w obliczu bezprecedensowego napływu uchodźców. Marszałek Tomasz Grodzki podkreślił, że idea solidarności jest żywa dzięki postawie Polek i Polaków. Marszałek nawiązał do niedawnego spotkania z premier Mołdawii, zwracając uwagę, że jej kraj przyjął największą liczbę uchodźców wojennych na głowę mieszkańca. Prof. Tomasz Grodzki potwierdził, że popiera zdecydowanie jak najszybszy akces Ukrainy do Unii Europejskiej.

W czasie spotkania poruszono ponadto problemy funkcjonowania w Litwie szkół polskich, perspektyw kontynuacji współpracy wyszehradzkiej, optymalnego formatu w relacjach państw Unii Europejskiej z Chinami oraz możliwości przyczynienia się do zaspokojenia potrzeb energetycznych Mołdawii

 

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Obradował Parlamentarny Zespół Obrony Praworządności

Co należy zmienić, by przygotować ośrodki zamknięte dla uchodźców na większą presję migracyjną i by były przestrzegane w nich unijne standardy - na ten temat dyskutowali parlamentarzyści, eksperci i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Zmiany w składzie Rady Ministrów

Wicemarszałek Senatu RP Marek Pęk reprezentował Izbę na uroczystości, podczas której Prezydent RP Andrzej Duda na wniosek Prezesa Rady Ministrów dokonał zmiany w składzie Rady Ministrów.

Wizyta studyjna senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności

Wizyta studyjna członków senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Komisji Polityki Senioralnej i Społecznej na Północno-Wschodnim Mazowszu i Podlasiu.