Narzędzia:

Finał konkursu „Senat RP – jego rola i znaczenie w systemie politycznym Rzeczypospolitej Polskiej”

08.04.2022
Fot.Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki  8 kwietnia 2022 r. w Senacie wręczył nagrody laureatom ogólnopolskiego konkursu dla uczniów szkół ponadpodstawowych pt. „Senat RP – jego rola i znaczenie w systemie politycznym Rzeczypospolitej Polskiej”.  Marszałek pogratulował zwycięzcom i podziękował wszystkim uczestnikom konkursu za to, że wchodzą w życie z wiedzą o Senacie.

Konkurs zorganizowany został przez Kancelarię Senatu i Katedrę Prawa i Instytucji Unii Europejskiej Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego w ramach obchodów  100. rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II RP.

Laureatami konkursu zostali: Jakub Fiłonowicz, Franciszek Drewin, Magdalena Huć, Jakub Banach, Cyprian Mrzygłód,  Anna Sajdak, Mateusz Kornaga, Anna Masłoń, Grzegorz Racinowski, Jan Pasko-Porys.

Marszałek Senatu wyraził zadowolenie z perfekcyjnej organizacji konkursu i wysokiego poziomu wiedzy uczestników. Zachęcał młodych ludzi do powtarzania i utrwalania wiedzy. Wyraził przekonanie, że wśród uczestników konkursu, jeśli zechcą wejść do polityki, są przyszli prezydenci, premierzy, a co najmniej ministrowie. Wyraził zadowolenie z zainteresowania młodzieży Senatem. Podkreślił, że losy Senatu są nierozerwalnie związane z losami Polski – zawsze kiedy istniała wolna Polska istniał Senat. Podziękował młodym ludziom, że wchodzą w dorosłe życie z wiedzą o Senacie.

„Gratuluję zwycięzcom, ale dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu. Pamiętajcie, że w tej sztafecie pokoleń, w której moje pokolenie miało ciekawy czas - stan wojenny, pożegnanie ustroju komunistycznego, budowa nowej Polski, dla was będą inne wyzwania,   ale  nie bójcie się marzyć” – powiedział Marszałek. Dodał, że to jest tak, jak w powiedzeniu Alberta Einsteina, że wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że nie da się zrobić i on to właśnie robi. Tym się kierujcie – zachęcał Marszałek.  

„Jeśli drogi życiowe poprowadzą was do polityki, do samorządów, pamiętajcie, że to droga pokory i służby, że trzeba oddać się drugiemu człowiekowi zgodnie z łacińską maksymą+Alteri vivas oportet si tibi vis vivere+, która w dowolnym tłumaczeniu oznacza na ile żyjemy dla innych, na tyle żyjemy dla siebie” . Dodał, że ta maksyma obowiązuje niezależnie od wyboru drogi życiowej i w każdym środowisku. Marszałek życzył młodzieży szczęścia i podejmowania dobrych wyborów w życiu.

W finale konkursu udział wzięło 80 uczestników, którzy zakwalifikowali się do II etapu. Laureatami zostało 30 uczestników konkursu. Oprócz nagród rzeczowych i finansowych zwycięzcy otrzymają indeksy kilku uczelni wyższych.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 23 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Petycji.

Wicemarszałkini Magdalena Biejat na Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej

Wicemarszałkini Magdalena Biejat w Palma de Mallorca bierze udział w Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej.

Marszałek Senatu na wręczeniu Nagród Orła Jana Karskiego

Tegoroczni laureaci orłów to Vera Jourova - czeska prawniczka, polityk, od 2019 wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej oraz Adam Strzembosz - polski prawnik, sędzia, profesor nauk prawnych i były Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego.