Narzędzia:

Marszałek Senatu RP wziął udział w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego

bezpieczeństwo 02.03.2022
Fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wziął udział w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, które odbyło się 2 marca br. w Pałacu Prezydenckim. Obrady, które miały charakter niejawny, dotyczyły aktualnej sytuacji w Ukrainie oraz sytuacji Polski wobec rosyjskiej agresji na tej kraj.

Otwierając obrady Prezydent RP Andrzej Duda powiedział, że tematem dyskusji będzie sytuacja na Ukrainie, sytuacja Polski wobec rosyjskiej agresji na naszego sąsiada, bezpieczeństwo Polski, jak również działania, które są w tym zakresie podejmowane. "Sytuacja bezpieczeństwa Rzeczypospolitej, jak również działania, które są w tym zakresie podejmowane przez polityków pełniących dzisiaj najważniejsze funkcje państwowe, przez przedstawicieli Wojska Polskiego - generałów, oficerów, naszych ambasadorów, wszystkie działania, które podejmujemy w przestrzeni także i międzynarodowej po to, aby w jak największym stopniu zapewnić bezpieczeństwo Rzeczypospolitej, a z drugiej strony wesprzeć Ukrainę, pomóc naszym sąsiadom, wobec których stało się to czego, niestety, najbardziej się obawialiśmy" - podkreślił prezydent Duda.

"Po Gruzji w 2008 r. przyszedł w 2014 r. czas na Ukrainę, rosyjski atak na Ukrainę, okupacja Krymu, Doniecka, Ługańska, a w tej chwili pełnoskalowa de facto operacja wojskowa, napaść brutalna na Ukrainę. W tej chwili już połączona z bestialskimi atakami na osiedla mieszkalne" - dodał prezydent.

Przywołał przy tym powiedzenie: "Chcesz pokoju, szykuj się do wojny". "Ja chcę pokoju zdecydowanie, a wojnę mamy za granicą. W związku z czym szykujmy się tak, jakby miała nastąpić u nas, bo jest to potrzebne. Bo wierzę głęboko, że nie będziemy jej mieli i dzięki temu zachowamy spokojne życie dla przyszłych pokoleń. To jest w tej chwili sprawa zupełnie fundamentalna" - mówił Duda.

Prezydent zaapelował też do przedstawicieli sił politycznych o "bezwzględną jedność" oraz o to, by jak najszybciej przy poparciu wszystkich sił parlamentarnych przyjęta została ustawa o obronie ojczyzyny. "Dlatego, że możemy spodziewać się również i na nas różnego rodzaju ataków, przede wszystkim w tej chwili propagandowych. Będą i są już używane różne sposoby, żeby nas zdeprecjonować, żeby nas skłócić, żeby wzbudzić niepokój w naszym społeczeństwie. Sądzę, że będzie się to intensyfikowało w ciągu najbliższych dni" - powiedział prezydent Duda. Podkreślił, że Polska pomaga Ukrainie jak tylko może to robić. Podziękował szczególnie za pomoc udzielaną wszystkim uciekającym przed wojną.

RBN jest organem doradczym prezydenta. W jej skład wchodzą marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szefowie MON, MSWiA i MSZ, koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań politycznych reprezentowanych w parlamencie lub przewodniczący ich klubów i kół, szef Kancelarii Prezydenta i szef BBN, który jest sekretarzem Rady. Prezydent może zapraszać do udziału w pracach Rady również inne osoby, jeśli uzna to za wskazane.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałkini Magdalena Biejat na Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej

Wicemarszałkini Magdalena Biejat w Palma de Mallorca wzięła udział w Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej.

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.

Marszałek Senatu spotkała się z prezydent Słowacji

Małgorzata Kidawa-Błońska rozmawiała z Zuzaną Čaputovą, która przybyła do Polski z oficjalną wizytą.