Narzędzia:

14 grudnia 2021 r.

edukacja i kultura 14.12.2021

„To zaszczyt i honor móc w 40. rocznicę masakry w kopalni «Wujek» uczcić pamięć ludzi, którzy weszli do panteonu narodowych bohaterów” – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, otwierając w Senacie wystawę „Kopalnia strajkuje… Strajk i pacyfikacja kopalni «Wujek»”. Jak mówił, władza, która się boi, strzela do swoich obywateli. Komunistyczna władza strzelała do tych górników, którzy przecież przyszli do pracy, bo taki mieli obowiązek, „strzelała, by zabić: oddano strzały w głowę, w klatkę piersiową, w brzuch. To było morderstwo, do dziś nie do końca rozliczone. Te rany ciągle krwawią! – podkreślił marszałek Senatu. „Nigdy nie zapomnimy tych bohaterów, których jednym z marzeń była wolna, demokratyczna Polska! Cześć ich pamięci!” – powiedział.

Jak mówiła inicjatorka zaprezentowania wystawy w Senacie senator Halina Bieda, pamięć o górnikach z „Wujka” to pamięć zbiorowa, pamięć ponad podziałami. Senatorowie uczczą jeszcze ich ofiarę, udając się 15 grudnia br. na symboliczne miejsce ich śmierci.

„Pamięć o «Wujku» zawsze łączy, nigdy nie dzieli. Ich ideały nabrały barwy krwi” – powiedział dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności Robert Ciupa.

Wystawa, po której oprowadzał Stanisław Płatek, jeden z przywódców strajku w kopalni „Wujek”, została zorganizowana w ramach obchodów 40. rocznicy jej pacyfikacji. Na ekspozycję składa się 26 plansz ze zdjęciami prezentującymi przebieg strajku i pacyfikacji. Szczególną część zajmuje 9 tablic poświęconych górnikom zastrzelonym podczas masakry: Józefowi Czekalskiemu, Józefowi Gizie, Joachimowi Gnidzie, Ryszardowi Gzikowi, Bogusławowi Kopczakowi, Andrzejowi Pełce, Janowi Stawisińskiemu, Zbigniewowi Wilkowi i Zenonowi Zającowi.

Na ekspozycji można również znaleźć m.in. informacje dotyczące kryzysu, który nastąpił w PRL na przełomie lat 70. i 80., powstania wolnych związków zawodowych i wprowadzenia stanu wojennego.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Debata „Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku

Podczas debaty „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku dyskutowano o tym, jak zmieniła się Polska po reformie samorządowej w 1989 r. i o jej wpływie na rozwój samorządności.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie

Parlamentarny Zespół ds. Kardiologii o priorytetach leczenia chorób układu krązenia

Eksperci, m.in. wybitni specjaliści w dziedzinie kardiologii i chorób układu krążenia, debatowali na temat priorytetów dla kardiologii na najbliższe lata.