Narzędzia:

14 grudnia 2021 r.

edukacja i kultura 14.12.2021

„To zaszczyt i honor móc w 40. rocznicę masakry w kopalni «Wujek» uczcić pamięć ludzi, którzy weszli do panteonu narodowych bohaterów” – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, otwierając w Senacie wystawę „Kopalnia strajkuje… Strajk i pacyfikacja kopalni «Wujek»”. Jak mówił, władza, która się boi, strzela do swoich obywateli. Komunistyczna władza strzelała do tych górników, którzy przecież przyszli do pracy, bo taki mieli obowiązek, „strzelała, by zabić: oddano strzały w głowę, w klatkę piersiową, w brzuch. To było morderstwo, do dziś nie do końca rozliczone. Te rany ciągle krwawią! – podkreślił marszałek Senatu. „Nigdy nie zapomnimy tych bohaterów, których jednym z marzeń była wolna, demokratyczna Polska! Cześć ich pamięci!” – powiedział.

Jak mówiła inicjatorka zaprezentowania wystawy w Senacie senator Halina Bieda, pamięć o górnikach z „Wujka” to pamięć zbiorowa, pamięć ponad podziałami. Senatorowie uczczą jeszcze ich ofiarę, udając się 15 grudnia br. na symboliczne miejsce ich śmierci.

„Pamięć o «Wujku» zawsze łączy, nigdy nie dzieli. Ich ideały nabrały barwy krwi” – powiedział dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności Robert Ciupa.

Wystawa, po której oprowadzał Stanisław Płatek, jeden z przywódców strajku w kopalni „Wujek”, została zorganizowana w ramach obchodów 40. rocznicy jej pacyfikacji. Na ekspozycję składa się 26 plansz ze zdjęciami prezentującymi przebieg strajku i pacyfikacji. Szczególną część zajmuje 9 tablic poświęconych górnikom zastrzelonym podczas masakry: Józefowi Czekalskiemu, Józefowi Gizie, Joachimowi Gnidzie, Ryszardowi Gzikowi, Bogusławowi Kopczakowi, Andrzejowi Pełce, Janowi Stawisińskiemu, Zbigniewowi Wilkowi i Zenonowi Zającowi.

Na ekspozycji można również znaleźć m.in. informacje dotyczące kryzysu, który nastąpił w PRL na przełomie lat 70. i 80., powstania wolnych związków zawodowych i wprowadzenia stanu wojennego.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Przedstawiciele Senatu RP uczestniczyli w licznych obchodach 78. rocznicy Powstania Warszawskiego, które 30 i 31 lipca br. odbyły się w Warszawie.

Debata w Senacie „Na ratunek dzieciom. Plan dla pieczy zastępczej”

W Senacie odbyła się dyskusja m.in. na temat nowelizowanej obecnie ustawy o wpieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Otwarcie wystawy „Bruno Schulz i jego arka wyobraźni”

O wkładzie Brunona Szulca w historię literatury i sztuk plastycznych mówił Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, otwierając w Senacie wystawę pt. „Bruno Schulz i jego arka wyobraźni”.