Narzędzia:

Spotkanie Marszałka Senatu RP z ambasador Malty

sprawy międzynarodowe 11.01.2022
Fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

11 stycznia 2022 r. Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki przyjął nowo mianowaną Ambasador Republiki Malty Marię Assuntę Farrugię. Na spotkaniu omówiono działania, które będzie podejmowała maltańska placówka dyplomatyczna w Warszawie w celu zacieśnienia relacji polsko-maltańskich. Zakres tych działań będzie obejmował m.in. wsparcie współpracy pomiędzy parlamentarnymi grupami bilateralnymi w Sejmie i Senacie RP oraz w Izbie Reprezentantów Republiki Malty. Wspomniano ponad pięćdziesięcioletnią historię stosunków dyplomatycznych łączących oba kraje. Marszałek Tomasz Grodzki zapewnił Ambasador Farrugię o otwartości Senatu RP na współpracę i udzielanie pomocy w działaniach mających na celu wzmocnienie relacji polsko-maltańskich.

Ambasador Maria Assunta Farrugia poinformowała Marszałka Tomasza Grodzkiego o przebiegu przygotowań do zaplanowanych na pierwszą połowę 2022 r. wyborów parlamentarnych na Malcie. Rozmawiano także o stosowanych metodach zwalczania epidemii COVID-19, reakcjach społeczeństwa na kroki podejmowane w tej dziedzinie przez rządy i dotychczasowych efektach.

Poruszono również kwestię brutalnego morderstwa Polki, do jakiego doszło na początku stycznia br. w Sliemie na Malcie. Ambasador Maria Assunta Farrugia podkreśliła, że czyn ten potępili zarówno Premier jak i parlamentarzyści Republiki Malty, biorąc udział w milczącej manifestacji zorganizowanej w pobliżu miejsca zbrodni. Zapewniła o dążeniu władz Malty do szybkiego osądzenia sprawcy zabójstwa i zapewniła o wsparciu ze strony społeczeństwa Malty dla rodziców zamordowanej Polki.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 20 maja 2022 r.

Obradowały komisje: Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą

„Pracownicy i pracodawcy” – debata młodzieży w Senacie

W Senacie 20 maja 2022 r. młodzi ludzie dyskutowali ze specjalistami o problemach pracowników na rynku pracy w Polsce.

Konferencja pt. „CPK: dla Polaków czy przeciw Polakom? Koszty i zagrożenia megaprojektu”

Centralny Port Komunikacyjny tematem konferencji w Senacie w poniedziałek, 23 maja.