Narzędzia:

List senatorów z wyrazami solidarności i poparcia dla Stowarzyszenia Memoriał

sprawy międzynarodowe 29.12.2021
Fot. Kancelaria Senatu

W związku z szykanami władz rosyjskich wobec Stowarzyszenia Memoriał Grupa senatorów z Koalicji Obywatelskiej, Koalicji Polskiej oraz PPS skierowała list z wyrazami solidarności i wsparcia do Przewodniczącego Zarządu Stowarzyszenia Memoriał Jana Raczyńskiego i Dyrektor Wykonawczej Stowarzyszenia Jeleny Żemkowej następującej treści:

Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej złożyła do Sądu Najwyższego wniosek o likwidację Międzynarodowego Stowarzyszenia Memoriał. Pierwsze posiedzenie sądu odbyło się 25 listopada, kolejne wyznaczono na 14 grudnia 2021 roku. Działania rosyjskiej władzy wobec najważniejszej i najstarszej organizacji pozarządowej w Rosji obserwujemy z wielkim niepokojem. Traktujemy je jako szykany aparatu państwa wobec wolnych obywateli.

Przed kilkoma laty Stowarzyszenie Memoriał zostało wniesione w rejestr tzw. „agentów zagranicznych”. Był to w naszej ocenie przejaw strachu władzy przed prawdą     o przeszłości. Jesteśmy pewni, że nie jest możliwe budowanie normalnego, demokratycznego państwa bez otwartej, nieskrępowanej dyskusji o trudnej przeszłości. Dzisiejsze władze rosyjskie próbują pamięć przeszłości zagłuszyć.

Przeszło trzydziestoletni dorobek Stowarzyszenia Memoriał w dbaniu o prawdę historyczną o wielkich zbrodniach totalitaryzmu radzieckiego jest nie do przecenienia. Pamiętamy też o roli Memoriału w sprawach polskich, o wieloletnich wysiłkach na rzecz sądowej rehabilitacji ofiar zbrodni katyńskiej. Pamiętamy, że Memoriał zawsze był orędownikiem udostępnienia Polsce dokumentacji z archiwów rosyjskich i odtajnienia decyzji Głównej Prokuratury Wojskowej Federacji Rosyjskiej o umorzeniu w 2004 r. śledztwa katyńskiego. Stowarzyszenie Memoriał cały czas współpracuje z polskimi przyjaciółmi, m.in. z Ośrodkiem KARTA nad Indeksem Represjonowanych. Jesteśmy za to wdzięczni.

Dzisiaj władze rosyjskie poddają Memoriał szykanom sądowym, ale nigdy nie zdołają zdusić aktywności wolnych obywateli domagających się prawdy historycznej i dbających o pamięć przeszłości. Stowarzyszenie Memoriał jest dla nas symbolem takiej aktywności.

Wyrażamy naszą solidarność i poparcie dla rosyjskich przyjaciół ze Stowarzyszenia Memoriał” – napisali senatorowie.

List podpisali senatorowie:

Arndt Paweł Antoni, Bieda Halina Maria, Bober Ryszard, Borowski Marek Stefan, Borusewicz Bogdan Michał, Bosacki Marcin Rafał, Chybicka Alicja Paulina, Czarnobaj Leszek, Dunin Artur Jerzy, Fedorowicz Jerzy Feliks, Gawłowski Stanisław, Grodzki Tomasz Paweł, Gromek Janusz, Hibner Jolanta Emilia, Jazłowiecka Danuta, Kamiński Michał, Kleina Kazimierz Mariusz, Klich Bogdan Adam, Kochan Magdalena Maria, Kołacz-Leszczyńska Agnieszka, Koniczny Wojciech, Libicki Jan Filip, Małecka-Libera Beata Maria, Matecka Ewa Jolanta, Morawska-Stanecka Gabriela, Pęcherz Janusz Andrzej, Rotnicka Jadwiga Kazimiera, Rybicki Sławomir Piotr, Sekuła Joanna, Świlski Ryszard Jan, Ujazdowski Kazimierz Michał, Wcisła Jerzy, Zdrojewska Barbara Grażyna, Zdrojewski Bogdan Andrzej, Ziemniak Wojciech Stanisław.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 20 maja 2022 r.

Obradowały komisje: Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą

„Pracownicy i pracodawcy” – debata młodzieży w Senacie

W Senacie 20 maja 2022 r. młodzi ludzie dyskutowali ze specjalistami o problemach pracowników na rynku pracy w Polsce.

Konferencja pt. „CPK: dla Polaków czy przeciw Polakom? Koszty i zagrożenia megaprojektu”

Centralny Port Komunikacyjny tematem konferencji w Senacie w poniedziałek, 23 maja.