Narzędzia:

Marszałek Senatu RP otworzył wystawę „Dekalog wartości. Co naprawdę jest ważne w życiu?”

15.12.2021
Fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

„To dla mnie wielki zaszczyt i honor otworzyć ekspozycję trochę inną niż wystawy, które zwykle prezentowane są w Senacie” – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki. „Nie muszę przypominać, że w umysłach pań i panów senatorów kwestia wartości nie jest bagatelizowana ani uznawana za błahą. Wręcz odwrotnie, czujemy się strażnikami wartości demokratycznych, humanistycznych, poszanowania każdego człowieka, zrozumienia dla różnorodności i wartości środowiska, które decyduje o tym, jak długo ludzkość będzie trwała na tej planecie” – podkreślił Marszałek prof. Grodzki.

Przewodnicząca Komisji Kultury i Środków Przekazu, senator Barbara Zdrojewska podziękowała za inicjatywę zorganizowania wystawy senator Barbarze Borys-Damięckiej.

Jak mówiła autorka projektu, Agnieszka Pietruszka, wystawa jest owocem rozpoczętego w 2012 r. projektu, realizowanego „ponad wszelkimi podziałami politycznymi, kulturowymi i religijnymi” na całym świecie. Na każdym kontynencie autorka wybiera jedno państwo, a w nim – znane i szanowane osobowości, którym zadaje tylko jedno pytanie: co naprawdę jest ważne w życiu? „Im więcej podróżuję, im więcej rozmów odbywam, tym bardziej jestem przekonana, że w dobie współczesnych kryzysów – politycznego, społecznego, ekonomicznego, klimatycznego – jest tylko jedno rozwiązanie: współpraca. I żeby ta współpraca miała miejsce, trzeba znaleźć to, co nas łączy, a kiedy to znajdziemy, to warto słowo «nie» zamienić na pytanie «dlaczego?», bo w ten sposób zaczyna się dialog” – podkreśliła.

Na wystawie prezentowane są wykonane przez Andrzeja Wiktora fotografie portretowe Beaty Tyszkiewicz, Krzysztofa Baranowskiego, Ireny Santor, Ernesta Brylla, Elżbiety Dzikowskiej, ks. Adama Bonieckiego, Haliny Machulskiej, Hanny Krall, Marii Czubaszek, Stefana Jasińskiego, Stefana Stuligrosza, Wandy Błeńskiej i Wojciecha Młynarskiego, wraz z ich krótkimi wypowiedziami na temat najważniejszych dla nich wartości. W czasie otwarcia wystawy odtworzono krótkie nagranie zawierające fragmenty rozmów z bohaterami.

Uczestniczący osobiście w wydarzeniu Krzysztof Baranowski, kapitan jachtowy, pierwszy Polak, który dwukrotnie opłynął samotnie kulę ziemską, skierował do zgromadzonych swoje przesłanie: „Moje doświadczenia biorą się z morza, gdzie dobre praktyki, współpraca i właściwy kurs są kwestią życia lub śmierci” – powiedział kapitan. „Mało kto wie, że w dłuższych rejsach dają o sobie znać tzw. uczucia oceaniczne (…), gdy nie ma ucieczki na ląd, emocje się wyostrzają (…), a efekty bywają tragiczne – czasem z nienawiści ludzie się zabijają (…), dochodzi do różnego rodzaju scysji, konfliktów. (…) Dlatego rada dla kapitana: trzeba odpowiednio rozmawiać, żeby nienawiść przekuć na rozmowę, na pytanie «dlaczego?», a nie negować swojego przeciwnika czy współpracownika” (…). Na morzu kwestia przeżycia to klar, czyli ład (…). Niech w naszym życiu zapanuje klar” – życzył zgromadzonym kapitan.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.

„25 lat Polski w NATO”

Wicemarszałek Rafał Grupiński otworzył w Senacie wystawę.

Prace w komisjach senackich – 18 kwietnia 2024 r.

Obradowały komisje senackie: spraw Unii Europejskiej, edukacji, praw człowieka i praworządności, spraw zagranicznych oraz petycji.