Narzędzia:

Spotkanie przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i UE z kandydatem opozycji na premiera Węgier

sprawy międzynarodowe 01.12.2021
Fot.Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej senator Bogdan Klich spotkał się 1 grudnia br. w Senacie z kandydatem węgierskiej opozycji na premiera tego kraju, Peterem Marki-Zayem. Rozmowy dotyczyły m.in. sytuacji w obu krajach, relacjach polsko-węgierskich i zbliżających się wyborach parlamentarnych na Węgrzech.

Jak powiedział senator Bogdan Klich „jesteśmy bardzo zainteresowani tym, aby relacje między Polską a Węgrami były zbudowane na takich podstawach, na których były budowane przez długie lata”.  „Żeby łączyły nas wartości, należące do liberalnego porządku, a nie do porządku demokracji nieliberalnej” – podkreślił. Jak dodał, chodzi m.in. o poszanowanie wolności i wyraził nadzieję, że po planowanych na kwiecień 2022 roku wyborach parlamentarnych na Węgrzech będzie szansa na odbudowanie takich realnych i dobrych relacji między oboma krajami, które nie będą się opierać wyłącznie na interesie politycznym jednego czy drugiego rządu, ale na wspólnocie wartości. „Czekamy na to, że Węgry dadzą przykład tym krajom w Unii Europejskiej i poza nią, że można się o te wartości skutecznie upomnieć i można zwyciężyć” – powiedział senator Klich.  

Peter Marki-Zay podkreślił, że docenia i rozumie wagę przyjaźni polsko-węgierskiej i wyraził nadzieję, że będzie ona kontynuowana. Ocenił, że wolność zarówno Polaków jak i Węgrów pod obecnymi rządami jest zagrożona i porównał sytuację obu krajów do czasów okupacji sowieckiej. Opowiedział się za przeciwstawianiem się populizmowi w obu krajach oraz w Europie i wyraził wolę walki w swoim kraju z korupcją, także tą polityczną. Podkreślił, że jest zwolennikiem wolności prasy i przekonań, pozostania jego kraju w Unii Europejskiej i współpracowania z Polską nie tylko w ramach relacji dwustronnych ale także w ramach UE i NATO.

Peter Marki-Zay jest niezależnym burmistrzem miasta Hozmezoevasarhely przy granicy z Rumunią. Jest także kandydatem na premiera wyłonionym po tym, jak sześć węgierskich partii opozycyjnych zawiązało sojusz, wystawiając wspólnych kandydatów w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Konferencja pt. „Model Kręgów Wsparcia – kierunek: deinstytucjonalizacja”

Wicemarszałek Senatu Maciej Żywno wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Biurem Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych zorganizowali debatę praktyków Modelu Kręgów Wsparcia z przedstawicielami resortów.

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”

Samorządność była głównym tematem kolejnej debaty z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”, która odbyła się w Kaliszu.

Wicemarszałek Żywno przyjął ambasadora Czech

Wicemarszałek Senatu Maciej Żywno spotkał się z ambasadorem Republiki Czeskiej w Polsce Břetislavem Dančákiem. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim kwestii bezpieczeństwa w Europie oraz współpracy parlamentarnej obu państw.