Narzędzia:

Wyjazd studyjny komisji Zdrowia i ds. Klimatu z udziałem Marszałka Senatu RP

30.11.2021
Fot Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

Nie tylko dla młodego pokolenia, nie tylko dla mieszkańców najbardziej zanieczyszczonych regionów, ale dla nas wszystkich kwestia klimatu, zmian klimatycznych, smogu, dbałość o nasze zdrowie jest szczególnie istotna – powiedział na konferencji prasowej w Bielsku-Białej 30 listopada br. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki. Marszałek uczestniczył w wyjeździe studyjnym senackich komisji Zdrowia oraz Nadzwyczajnej ds. Klimatu, które spotkały się, by dyskutować o wpływie zanieczyszczeń powietrza na zdrowie publiczne i możliwych rozwiązaniach tego problemu.

Marszałek Senatu podkreślił, że Senat RP „jeszcze zanim stało się to tak szczególnie modne” wyprzedził fakty i powołał bardzo szybko specjalną komisję - Nadzwyczajną Komisję ds. Klimatu, której przewodzi senator Stanisław Gawłowski. „Prowadząc formułę Senatu otwartego, gdzie zapraszamy ludzi, organizujemy liczne konferencje, liczne wysłuchania, wiemy doskonale, że nie tylko dla młodego pokolenia, nie tylko dla mieszkańców najbardziej zanieczyszczonych regionów, ale dla nas wszystkich kwestia klimatu, zmian klimatycznych, smogu, dbałość o nasze zdrowie jest szczególnie istotna” – powiedział prof. Tomasz Grodzki. Zwrócił uwagę, że jedną z aktywności Senatu są właśnie wyjazdowe posiedzenia komisji. „Nie ma lepszego sposobu niż wyjazd w teren i naoczne sprawdzanie, jak kwestia smogu, jak kwestia tego, kto czym pali, jak wygląda powietrze, jakie jest zanieczyszczenie, jak to wygląda na miejscu” – mówił. Rozpoczynając spotkanie komisji Marszałek Senatu RP wyraził przekonanie, że ze studyjnego wyjazdu komisji powstanie raport bądź rekomendacje dalszych działań.

Przewodnicząca Komisji Zdrowia senator Beata Małecka-Libera podkreśliła, że dla Komisji 100 tys. zgonów rocznie spowodowanych smogiem to jest prawdziwe wyzwanie. „To jest wyzwanie dla zdrowia publicznego” – zaznaczyła. Zwróciła uwagę, że region Beskidów został wybrany na wyjazd studyjny komisji nieprzypadkowo, bo problem smogu oraz chorób nim wywoływanych jest w tym rejonie szczególnie istotny. W ocenie senator Małeckiej-Libery w walce o czyste powietrze ogromną rolę mają do odegrania media, które mogą edukować społeczeństwo, jak ważne jest to dla życia i zdrowia publicznego. Jak dodała, obok smogu który jest wyzwaniem, z którym już się stykamy, przed nami stoją jednak kolejne: zmiany klimatyczne.

Przewodniczący Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu senator Stanisław Gawłowski wyraził opinię, że „jeżeli mamy Ziemię zostawić w niepogorszonych stanie następnym pokoleniom”, to Polska musi odejść od węgla i od spalania paliw kopalnych zdecydowanie wcześniej niż w 2049 r. Wskazywał, że z zanieczyszczeniem powietrza walczyć powinny nie tylko władze centralne. „Władze lokalne i każdy z nas ma dużo do zrobienia. Smog powstaje z określonych przyczyn. Zazwyczaj jest to niska emisja, czyli spalanie złej jakości paliwa w piecach albo ruch samochodów w aglomeracjach. (...) Trzeba umieć sobie z tym prawdziwie poradzić” – mówił przewodniczący Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu. Senator z okręgu bielskiego, Agnieszka Gorgoń-Komor oceniła, że dla poprawy jakości powietrza w kontekście zdrowia publicznego potrzebne są rozwiązania zarówno doraźne, jak i długofalowe.

Podczas spotkania połączonych komisji senatorowie, samorządowcy i eksperci wysłuchali prezentacji naukowych, poświęconych m.in. wpływowi smogu na zdrowie. O tym, jak ograniczyć skutki zdrowotne zanieczyszczenia powietrza mówił prof. dr hab. n. med. Andrzej Lekston prezentując raport przygotowany wspólnie z  prof. dr hab. n. med. Mariuszem Gąsiorem. O tym, jak Polska wypada na tle państw Unii Europejskiej w walce o zatrzymanie zmian klimatycznych oraz o tym, czy czy fundusze unijne są wykorzystywane w tym celu w najlepszy możliwy sposób, mówiła specjalistka od funduszy unijnych Małgorzata Skucha.  Wiceprzewodnicząca komisji zdrowia prof. Alicja Chybicka przedstawiła raport „Wpływ zmiany klimatu na zdrowie dzieci” autorstwa Weroniki Michalak z HEAL Polska, Kacpra Łuszczki, Agaty Okulus  i  Mikołaja Patalonga z IFMSA-Poland. Senator Chybicka dzieliła się także własnymi doświadczeniami z leczenia dzieci chorych onkologicznie. „Dzieciom jest najbardziej potrzebna profilaktyka. Zdrowe dziecko to zdrowy człowiek dorosły. W Polsce zawsze opieka zdrowotna polegała na leczeniu skutków, a nie zapobieganiu” - mówiła prof. Chybicka. Podkreślała, że dbałość o środowisko musi być całościowa, nie chodzi tylko o klimat czy powietrze, ale także o  wodę i pożywienie. Zwracała także uwagę, że czynniki genetyczne w nowotworach często warunkowane są przez złe środowisko.

Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski przyznał, że jego miasto boryka się z problemem smogu. „Rozmawiamy o ochronie klimatu i o dobrym powietrzu w samorządzie od lat. My od początku zdefiniowaliśmy, że ten problem mamy" - mówił. Senatorowie wspólnie z samorządowcami zastanawiali się, jak władze lokalne mogą walczyć ze zmianami klimatycznymi w interesie ich mieszkańców. Zainteresowanie senatorów wzbudziły używane w woj. śląskim aplikacje, za pomocą których mieszkańcy dowiadują się m.in. o aktualnym zanieczyszczeniu powietrza.

Jak zapowiedział Marszałek Senatu RP wyjazdowe posiedzenia komisji senackich oraz wizyty studyjne będą częścią obchodów 100. rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II RP, która przypada w listopadzie 2022 roku.