Narzędzia:

Marszałek Senatu RP przyjął Pierwszego Burmistrza Wolnego Hanzeatyckiego Miasta Hamburga

sprawy międzynarodowe 24.11.2021
Fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

24 listopada br. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki spotkał się z Peterem Tschentscherem, Pierwszym Burmistrzem Wolnego Hanzeatyckiego Miasta Hamburga, który jest także wiceprzewodniczącym Bundesratu i członkiem Grupy Przyjaźni Niemiecko-Polskiej w izbie wyższej niemieckiego parlamentu. Peter Tschentscher składał wizytę w Polsce złożył na zaproszenie prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego. W spotkaniu ze strony polskiej wzięli także udział senatorowie - członkowie Prezydium Senackiej Grupy Polsko – Niemieckiej: przewodniczący Beniamin Godyla oraz wiceprzewodniczące Halina Bieda i Ewa Gawęda.

Rozmówcy zgodzili się co do ważnej roli dwustronnych relacji Polski i Niemiec oraz wyrazili zadowolenie, że oba kraje są gotowe udzielać sobie wsparcia. Podkreślono, że oba państwa mają wspólne interesy, a obydwa narody z pewnością więcej łączy niż dzieli. Marszałek Senatu przywołał jako przykład Wielonarodowy Korpus Północ-Wschód. Kwatera Główna Korpusu znajduje się w Szczecinie i właśnie nastąpiło rotacyjne przekazanie dowództwa przez polskiego generała swojemu odpowiednikowi z Niemiec. Prof. Tomasz Grodzki wskazał jednocześnie na problem budowy gazociągu Nord Stream 2, w odniesieniu do którego opozycja i strona rządowa w Polsce mówią jednym głosem. Marszałek ocenił ten projekt negatywnie, jako uzależniający Europę od niestabilnego partnera.

Peter Tschentscher wyraził żal z powodu napięć pomiędzy Polską a instytucjami Unii Europejskiej w kwestiach praworządności i zgodności prawa krajowego z unijnym. Odniósł się także do problemu Nord Stream 2. Oznajmił, że jest on jedynie przedsięwzięciem gospodarczym, zaś strona niemiecka jest zaskoczona tym, że jest on odbierany przez partnerów jako działanie polityczne. Oświadczył, że to nigdy nie było niemiecką intencją.

Marszałek Senatu i Burmistrz Hamburga rozmawiali także o polskich i niemieckich doświadczeniach w walce z pandemią COVID-19 oraz o unijnej strategii Zielonego Ład. Prof. Tomasz Grodzki oświadczył, że Senat RP przywiązuje bardzo dużą wagę do kwestii walki ze zmianami klimatu. Z tego powodu w Izbie powołana została Komisja Nadzwyczajna ds. Klimatu, która pracuje intensywnie, w tym podczas wizyt roboczych w różnych miejscach w Polsce. Marszałek zwrócił uwagę, że Polska potrzebuje więcej czasu, a także środków finansowych z Zielonego Ładu, żeby mieć szanse sprostać wszystkim wyzwaniom i nadrobić czas stracony w latach socjalizmu. Podkreślił, że Senat RP będzie wspierał przechodzenie na odnawialne źródła energii.

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Aukcja Marszałka Senatu RP na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Obiad z prof. Tomaszem Grodzkim oraz wspólne zwiedzanie parlamentu można wylicytować w ramach 30. Finału WOŚP. Aukcja potrwa do 31 stycznia br

Spotkanie Marszałka Senatu RP z ambasador Malty

11 stycznia br. Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki przyjął nowo mianowaną Ambasador Republiki Malty Marię Assuntę Farrugię.

Marszałek Senatu RP z wizytą w Watykanie

Prof. Tomasz Grodzki został w sobotę, 8 stycznia br. przyjęty na audiencji przez Papieża Franciszka