Narzędzia:

Spotkanie Marszałka Senatu z delegacją Komitetu Parlamentarzystów EFTA

sprawy międzynarodowe 26.11.2021
Fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

26 listopada br. Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej profesor Tomasz Grodzki przyjął delegację Komitetu Parlamentarzystów Europejskiej Strefy Wolnego Handlu (EFTA). Podczas spotkania przewodniczący Komitetu Gűnther Vogt przedstawił genezę powstania i rolę KP EFTA oraz Parlamentarnej Komisji Wspólnej Europejskiego Obszaru Gospodarczego.  Poinformował, że z tytułu dostępu do polskiego rynku kraje członkowskie EFTA przekazały po 2004 roku Polsce 2 mld euro z przeznaczeniem na rozwój edukacji, innowacyjności, praworządności oraz rozwój niezależnych instytucji i inicjatyw  na rzecz praw człowieka. Obecnie EFTA negocjuje z Unią Europejską swój udział w nowej siedmioletniej perspektywie finansowej.

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki podkreślił, że demokratyczna większość w Senacie utożsamia się z wartościami afirmowanymi przez parlamentarzystów Norwegii, Szwajcarii, Islandii i Liechtensteinu. Wskazał, że bezpośrednim odbiorcą funduszy pozostających w dyspozycji EFTA powinny być polskie samorządy.

W rozmowach poruszano także m.in. tematy związane z sytuacją społeczno-polityczną w Polsce, prawami człowieka i prawami kobiet oraz sytuacją na granicy polsko-białoruskiej.  

Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu jest międzyrządową organizacją ustanowioną w 1960 r. przez siedem państw europejskich w celu promowania wolnego handlu i integracji gospodarczej z korzyścią dla państw członkowskich. Wszyscy pierwotni sygnatariusze, z wyłączeniem Norwegii i Szwajcarii, wystąpili z EFTA w momencie przystąpienia do Unii Europejskiej. Wraz z przyłączeniem się Islandii w 1970 r. i Liechtensteinu w 1991 r., EFTA obecnie zrzesza cztery państwa członkowskie – obok nich także Norwegię i Szwajcarię.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Aukcja Marszałka Senatu RP na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Obiad z prof. Tomaszem Grodzkim oraz wspólne zwiedzanie parlamentu można wylicytować w ramach 30. Finału WOŚP. Aukcja potrwa do 31 stycznia br

Spotkanie Marszałka Senatu RP z ambasador Malty

11 stycznia br. Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki przyjął nowo mianowaną Ambasador Republiki Malty Marię Assuntę Farrugię.

Marszałek Senatu RP z wizytą w Watykanie

Prof. Tomasz Grodzki został w sobotę, 8 stycznia br. przyjęty na audiencji przez Papieża Franciszka