Narzędzia:

27 października 2021 r.

edukacja i kultura 27.10.2021

W Senacie została otwarta wystawa „Kardynał Stefan Wyszyński Prymas Tysiąclecia”, zorganizowana w ramach obchodów 2021 r. jako Roku Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego na mocy uchwały Senatu. „Jestem wzruszony, bo prymas Stefan Wyszyński to bohater naszych czasów. (…) Ta wystawa to nie tylko zapis jego biografii, ale też naszej historii, której kardynał był świadkiem, uczestnikiem i kreatorem” – powiedział, otwierając ją marszałek Tomasz Grodzki. Marszałek przypomniał, że w 2021 r. przypada też 120. rocznica urodzin i 40. – śmierci prymasa, a 12 września odbyła się jego beatyfikacja, którą Izba również uczciła okolicznościową uchwałą.

„Kardynał Wyszyński jest niekwestionowanym autorytetem moralnym. Tylko my, Polacy wiemy, ile zawdzięczamy jego mądrości i duchowej opiece. (…) Jako sygnatariusz listu z 1965 r. biskupów polskich do biskupów niemieckich ze znamiennymi słowami: «Udzielamy wybaczenia i prosimy o nie» Prymas Wyszyński dał wyraz nie tylko chrześcijańskiemu miłosierdziu, ale także pokazał, że jest wizjonerem i mężem stanu. (…) Dzięki jego niezłomności przetrwaliśmy trudne czasy reżimu totalitarnego, zachowując tożsamość i wiarę, by entuzjastycznie powitać pontyfikat św. Jana Pawła II” – podkreślił marszałek Senatu. „Niech dziś, tak jak przed laty, prymas Stefan Wyszyński będzie dla nas drogowskazem, siłą i nadzieją” – zakończył.

Ekspozycja składa się z 22 plansz prezentujących zdjęcia prymasa, wyjątkowe chwile z jego życia i różne związane z nim wydarzenia. Fotografie pochodzą m.in. ze zbiorów Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Archiwum Archidiecezji w Kolonii i Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. W uroczystości otwarcia wystawy wzięli udział Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, abp metropolita warszawski Kazimierz Nycz i licznie zgromadzeni senatorowie.

 


 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.

Debata „Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku

Podczas debaty „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku dyskutowano o tym, jak zmieniła się Polska po reformie samorządowej w 1989 r. i o jej wpływie na rozwój samorządności.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie