Narzędzia:

Wystawa „Kardynał Stefan Wyszyński Prymas Tysiąclecia”

27.10.2021
Fot. Grzegorz Krzyżewski, Kancelaria Senatu

„Jestem wzruszony, bo prymas Stefan Wyszyński to bohater naszych czasów. (…) Ta wystawa to nie tylko zapis jego biografii, ale też naszej historii, której kardynał był świadkiem, uczestnikiem i kreatorem” – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, otwierając 27 października 2021 r. w Senacie wystawę „Kardynał Stefan Wyszyński Prymas Tysiąclecia”, zorganizowaną w ramach obchodów 2021 r. jako Roku Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego na mocy uchwały Senatu. Marszałek przypomniał, że w 2021 r. przypada też 120. rocznica urodzin i 40. – śmierci prymasa, a 12 września odbyła się jego beatyfikacja, którą Izba również uczciła okolicznościową uchwałą.

„Kardynał Wyszyński jest niekwestionowanym autorytetem moralnym. Tylko my, Polacy wiemy, ile zawdzięczamy jego mądrości i duchowej opiece. (…) Jako sygnatariusz listu z 1965 r. biskupów polskich do biskupów niemieckich ze znamiennymi słowami: «Udzielamy wybaczenia i prosimy o nie» Prymas Wyszyński dał wyraz nie tylko chrześcijańskiemu miłosierdziu, ale także pokazał, że jest wizjonerem i mężem stanu. (…) Dzięki jego niezłomności przetrwaliśmy trudne czasy reżimu totalitarnego, zachowując tożsamość i wiarę, by entuzjastycznie powitać pontyfikat św. Jana Pawła II” – podkreślił marszałek Senatu. „Niech dziś, tak jak przed laty, prymas Stefan Wyszyński będzie dla nas drogowskazem, siłą i nadzieją” – zakończył.

Ekspozycja składa się z 22 plansz prezentujących zdjęcia prymasa, wyjątkowe chwile z jego życia i różne związane z nim wydarzenia. Fotografie pochodzą m.in. ze zbiorów Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Archiwum Archidiecezji w Kolonii i Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. W uroczystości otwarcia wystawy wzięli udział Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, abp metropolita warszawski Kazimierz Nycz i licznie zgromadzeni senatorowie.


 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie poświęcone podsumowaniu prac Specjalnej Komisji ds. Walki z Rakiem PE

Wydarzenie będzie miało miejsce 1 grudnia br. a wezmą w nim udział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki oraz przewodniczący Komisji i poseł do Parlamentu Europejskiego Bartosz Arłukowicz.

Wicemarszałkini Senatu RP na posiedzeniu Unii Międzyparlamentarnej

Gabriela Morawska-Stanecka, która jest Wiceprzewodniczącą Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej, wzięła udział w 143. Zgromadzeniu Unii Międzyparlamentarnej, które odbywało się w Madrycie.

Debata o przyszłości polskiej gospodarki

We wtorek, 30 listopada w Senacie odbędzie się dyskusja pt. "Dokąd zmierza polska gospodarka – piasek w tryby rozkręconej gospodarki rynkowej”.