Narzędzia:

Parlamentarny Zespół o przyszłości polskiej dyplomacji

25.10.2021
Parlamentarny Zespół ds. Naprawy Rzeczypospolitej (fot.Grzegorz Krzyżewski, Kancelaria Senatu)

Zakotwiczenie Polski na Zachodzie, przywrócenie partnerskich stosunków z Unią Europejską, odbudowa Trójkąta Weimarskiego, przywrócenie rangi Grupy Wyszehradzkiej, przywrócenie polskiej polityki wschodniej, odbudowa relacji transatlantyckich to trzeba zrobić w Polsce po zmianie władzy, aby odbudować polską dyplomację – powiedział senator Marcin Bosacki, członek Parlamentarnego Zespołu ds. Naprawy Rzeczypospolitej.

W Senacie 25 bm. odbyło się posiedzenie Zespołu, na którym zastanawiano się  "Jak odrodzić polską politykę zagraniczną?".

Senator Bosacki, były ambasador w Kanadzie, podkreślił, że na nowo trzeba zbudować polską dyplomację, trzeba wzmocnić rolę służby cywilnej i zagranicznej, wzmocnić pozycję urzędników w naszym państwie.

Były ambasador Polski w USA Ryszard Schnepf wyliczył priorytety polskiej polityki zagranicznej według konferencji ambasadorów: Polska zasobna to Polska proeuropejska, pro wspólnotowa, Polska bezpieczna to Polska w NATO i dobrych relacjach z USA, Polska otwarta na świat, Polska mająca relacje dobrosąsiedzkie, Polska państwowa, a nie partyjna.

W ocenie byłych ambasadorów konieczna jest odbudowa instytucjonalna MSZ, odpolitycznienie resortu, odbudowa zaufania partnerów zagranicznych, określenie kierunków i priorytetów polskiej polityki zagranicznej.

Barbara Tuge-Erecińska., była ambasador w Wielkiej Brytanii mówiła, że najpierw trzeba określić kierunek polskiej polityki zagranicznej. Przypomniała, że od dwóch lat nie było dyskusji parlamentarnej nad założeniami polskiej polityki zagranicznej. Dodała, że nie ma polskiej polityki zagranicznej, bo nie jest ona potrzebna do rządzenia krajem. Zdaniem B. Tuge-Erecińskiej należy odbudować kadry i wiarygodność naszego państwa na arenie międzynarodowej.

Także zdaniem b. ambasadora we Francji Tomasza Orłowskiego elektoratu PiS polityka zagraniczna nie interesuje, nie wygrywa się wyborów prowadzeniem polityki zagranicznej. Również b. ambasador w USA i Hiszpanii Ryszard Schnepf podkreślił, że aby kierować państwem polityka zagraniczna nie jest potrzebna.

Byli ambasadorowie wskazywali, że znaczna część kompetencji została odebrana Ministerstwu Spraw Zagranicznych. Jego funkcje częściowo przejął prezydent, premier, Kancelaria Premiera, a poszczególne resorty nie pytają o zdanie MSZ, nie istnieje więc koordynacja spraw zagranicznych. Mówili także o upolitycznieniu MSZ - dawniej polityk był szefem MSZ, a wiceministrowie byli zawodowymi dyplomatami, obecnie to się zmieniło.

O skutkach utraty pozycji Polski na arenie międzynarodowej w ciągu 6 minionych lat mówił Tomasz Orłowski na przykładzie Partnerstwa Wschodniego i pomocy Ukrainie. Podkreślił, że naszym celem była pomoc Ukrainie, dzięki czemu zyskiwaliśmy stabilne sąsiedztwo. Polska miała być adwokatem Ukrainy w UE. Gdy pozycja Polski w UE słabnie, to nie pomożemy Ukrainie i jednocześnie nie realizujemy naszego celu, jakim jest stabilne sąsiedztwo.

Marszałek Senatu, prof. Tomasz Grodzki mówił o dyplomacji parlamentarnej. Podkreślił też, że bardzo ważne jest, by szkolić młodych dyplomatów pod hasłem „Rzeczpospolita jest najważniejsza”. Zdaniem Marszałka zmiany w polityce zagranicznej będą musiały być bardzo głębokie i trzeba będzie przywrócić właściwą rolę MSZ. Ma być ono wysuniętym, zagranicznym ramieniem Rzeczypospolitej. Namawiał, by wierzyć w młode pokolenie.


 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.

Spotaknie marszałek Senatu z premierem i ministrami rządu Ukrainy

Premier Denys Szmyhal wraz z delegacją rządową rozmawiał z marszałek Małgorzatą Kidawą-Błońską i przewodniczącymi komisji UE i gospodarki o dalszej współpracy

Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wietnamu Tran Quang Phuong w Senacie

Wicemarszałek Michał Kamiński spotkał się w Senacie z wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Socjalistycznej Republiki Wietnamu Tranem Quang Phuongiem.