Narzędzia:

Senatorowie i eksperci negatywnie o przewidzianych w Polskim Ładzie rozwiązaniach podatkowych i emerytalnych

przedsiębiorczość i praca 15.10.2021
Posiedzenie senackich zespołów nt. Polskiego Ładu (fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu)

Na wspólnym posiedzeniu Senackiego Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju oraz Senackiego Zespołu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw 15 października 2021 r. senatorowie i eksperci  dyskutowali o konsekwencjach rozwiązań zapisanych w Polskim Ładzie w zakresie podatku dochodowego i sposobu opodatkowania emerytur.  Ich opinie były zdecydowanie negatywne, część opowiadała  się za wprowadzeniem w Senacie licznych poprawek, część natomiast uważała, że tak złej ustawy nie należy w ogóle procedować.   

Posiedzenie, zatytułowane „Polski Ład – chaos w podatkach i niepewność w emeryturach” , otworzył Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki. Przestrzegł on, że Polski Ład, który może zdefiniować naszą rzeczywistość na wiele lat, zawiera w sobie wiele pułapek i obarczony jest wieloma błędami. Jego zdaniem, w Senacie należy go poprawić , w tym celu potrzebna jest otwarta debata i wypracowanie dobrych rozwiązań – w interesie wszystkich Polaków. Stąd pomysł zorganizowania senackiego spotkania z udziałem ekspertów, tak aby przekuć ich propozycje w konkretne poprawki do ustawy.   

Według przewodniczącego Senackiego Zespołu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw senatora Adama Szejnfelda, nowela ustaw podatkowych wprowadzająca rozwiązania z Polskiego Ładu będzie „polskim nieładem”, działającym przeciw polskim przedsiębiorcom, zwłaszcza że towarzyszył jej  brak konsultacji społecznych.  "Nie waham się tej ustawy nazwać bublem prawnym" – mówił.  "W tak ekspresowym tempie tak zasadniczych zmian się nie robi w Polsce, to też się nie uda" - przekonywał. "Wbrew temu, co twierdzi rząd i PiS, co napisano w uzasadnieniu do tej ustawy, ona przede wszystkim uderzy w najmniejsze, rodzinne polskie firmy, a nie firmy zagraniczne" – kontynuował senator Szejnfeld. "Tworzy się rozwiązania, które będą powodować pułapki podatkowe dla przedsiębiorców" - mówił. Uważa on, że ustawa zarazem "będzie niekorzystna dla uczciwych i korzystna dla nieuczciwych". "

Przewodniczący Senackiego Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju senator Krzysztof Kwiatkowski zwrócił uwagę, że Polski Ład karze osoby najbardziej przedsiębiorcze, nawet tych przedsiębiorców, którzy są na emeryturze, bo - jak mówił - emerytura w okolicach 4 tys. zł nie będzie zwolniona z podatku.  "Co to znaczy, jeżeli w przeszłości jakiś obywatel zaufał przedstawicielom państwa, którzy mówili - nie przechodź jeszcze na emeryturę, popracuj jeszcze kilka lat, będziesz miał wyższą emeryturę, to dziś ci ludzie za to zapłacą, bo będą płacić wyższe podatki niż ci, którzy mają emeryturę niższą" - mówił. "Zrobimy wszystko w Senacie, żeby te niekorzystne rzeczy zmienić" - zadeklarował.

Przewodniczący Krajowej Izby Doradców Podatkowych i   przewodniczący Komisji Podatkowej Business Center Club prof. Adam Mariański ocenił, że zawarte w nowelizacji rozwiązania spowodują "jeszcze większe obciążenie osób, które podejmują małą działalność gospodarczą". Doprowadzi też do zwiększenia niesprawiedliwości podatkowej - dodał. "W swojej kilkudziesięcioletniej pracy doradcy podatkowego nie widziałem tak źle przygotowanych ustaw, dotyczących prawa podatkowego, których nie jest w stanie zrozumieć nawet doradca podatkowy" – mówił. W jego opinii, cały Polski Ład powinien być przyjęty z bardzo długim, co najmniej półrocznym vacatio legis. Wręczył on senatorowi Kwiatkowskiemu ponad 70-stronicowe opracowanie uwag do ustawy, przygotowane przez Izbę.

Maciej Witucki, Prezydent Konfederacji Lewiatan, apelował, aby zachować dobre rozwiązania przewidziane w ustawie, ale wejście w życie całej reszty przesunąć o 24 miesiące, w przeciwnym razie zapanuje „ogromny nieład”, a skorzystają jedynie doradcy podatkowi, którzy będą doradzać klientom, jak kombinować. Jego zdaniem, poprawki senackie nie będą w stanie usunąć tego „niewyobrażalnego bałaganu”.

Michał Wodnicki, ekspert BCC ds. podatków osobistych i ubezpieczeń społecznych, wskazywał, że ponad 680 stron ustawy zawiera przepisy często niezrozumiałe z powodu niechlujstwa legislacyjnego i redakcyjnego.

Oskar Sobolewski,  ekspert Instytutu Emerytalnego, oraz Antoni Kolek, Prezes Instytutu Emerytalnego, przestrzegali, że przedstawiane jako korzystne rozwiązania Polskiego Ładu dotyczące opodatkowania emerytur niekoniecznie de facto takie są i wymagają dogłębnej analizy, zwłaszcza jeśli chodzi o wybór momentu przechodzenia emeryturę oraz wyższe opodatkowanie wyższych emerytur tych osób,  które pracowały dłużej, powyżej wieku emerytalnego,  lub w szczególnie trudnych warunkach. Adam Szejnfeld wskazywał, że takie rozwiązania powodują brak zaufania obywateli do państwa. Innymi słowy, państwo, zmieniając zasady w trakcie obowiązywania umowy z obywatelem, oszukuje go i pozbawia praw nabytych (chodzi o wyższe opodatkowanie osób, które wypracowały sobie wyższe emerytury).

Podsumowując dyskusję, która koncentrowała się na licznych niedociągnięciach Polskiego Ładu, senator Krzysztof Kwiatkowski powiedział, że pokazała ona wyraźnie, czym grozi brak takiej dyskusji w Sejmie i że może on mieć katastrofalne skutki.  

Sejm 1 października br. uchwalił nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, która wdraża rozwiązania podatkowe zapowiadane wcześniej w ramach programu Zjednoczonej Prawicy - Polski Ład.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.

Spotaknie marszałek Senatu z premierem i ministrami rządu Ukrainy

Premier Denys Szmyhal wraz z delegacją rządową rozmawiał z marszałek Małgorzatą Kidawą-Błońską i przewodniczącymi komisji UE i gospodarki o dalszej współpracy

Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wietnamu Tran Quang Phuong w Senacie

Wicemarszałek Michał Kamiński spotkał się w Senacie z wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Socjalistycznej Republiki Wietnamu Tranem Quang Phuongiem.