Narzędzia:

Otwarcie wystawy „Prasa Komitetu Obrony Robotników”

21.09.2021
Fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

„Kiedy patrzy się na tę wystawę, rodzi się refleksja, że tamta opresyjna, dyktatorska władza miała w swoich rękach media, a my mieliśmy powielacze, mimo to ta dyktatura upadła. To memento dla wszystkich dyktatur na całym świecie, że prawda zawsze musi zwyciężyć. Potrzeba do tego woli ludu, którą mieli działacze KOR, potrzeba wsparcia społeczeństwa – także je mieli, potrzeba błyskotliwej inteligencji przywódców, jednego z nich mamy wśród nas, to pan marszałek Bogdan Borusewicz” – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, otwierając w Senacie 21 września 2021 r. wystawę „Prasa Komitetu Obrony Robotników”, przygotowaną z inicjatywy i ze zbiorów Wicemarszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza.

„Jako historyk z wykształcenia, zawsze miałem potrzebę gromadzenia zbiorów” – wyjaśnił Wicemarszałek Bogdan Borusewicz. „Dlatego na tej wystawie mogą Państwo zobaczyć to, co udało mi się zachować – egzemplarze prasy, symbolicznie pokazujące historyczną ciągłość ówczesnych wydarzeń". Wicemarszałek przywołał w tym kontekście pismo „Robotnik Wybrzeża”, jego pierwszy i ostatni numer – z pieczęcią Komitetu Strajkowego Stoczni Gdańskiej. Mówił także, że prezentowany na wystawie powielacz farbowy, z którego korzystano na początku lat 80. XX w., to już następca pierwszego powielacza spirytusowego „Zuzia”.

Na wystawie prezentowane są materiały ze zbiorów wicemarszałka Bogdana Borusewicza z przełomu lat 70. i 80. XX w. To przede wszystkim czasopisma i wydawnictwa podziemne, drukowane bądź powielane głównie w Warszawie i Gdańsku.

Otwarcie wystawy poprzedziło, zaplanowaną na 22 września 2021 r., konferencję „45. rocznica powstania Komitetu Obrony Robotników. Wpływ KOR-u na sąsiednie kraje obozu komunistycznego”.


 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Szef Kancelarii Senatu na Święcie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

Podczas uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza Minister Adam Niemczewski odczytał list od Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego.

Wicemarszałek Pęk z wizytą w Szwajcarii

Pierwszego dnia wizyty Wicemarszałek Senatu Marek Pęk odwiedził Muzeum Polskie w Rapperswilu, spotkał się także z przedstawicielami społeczności polskiej.

Senatorowie Barbara i Bogdan Zdrojewscy na I koncercie laureatów XVIII Konkursu Chopinowskiego

Gala Wręczania Nagród i I koncert laureatów XVIII Konkursu Chopinowskiego.