Narzędzia:

Wicemarszałkini Senatu RP na inauguracji „XXI Dni NATO w Ostrawie”

sprawy międzynarodowe 17.09.2021
Dni NATO w Ostrawie (fot. Hubert Pielas,Kancelaria Senatu)

„Dni NATO są wspaniałą okazją do podniesienia ogólnej świadomości  znaczenia współpracy międzynarodowej dla zapewnienia bezpieczeństwa ze szczególnym naciskiem na współpracę Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Czeskiej” - powiedziała Wicemarszałkini Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka podczas spotkania rozpoczynającego „XXI Dni NATO w Ostrawie ”, w Polskim  Konsulacie Generalnym w Czechach.

Dni NATO w Ostrawie obchodzone są w ramach Dni Sił Powietrznych Republiki Czeskiej i należą do największych wydarzeń w obszarze bezpieczeństwa w Czechach. Hasłem przewodnim wydarzenia jest: „Naszego bezpieczeństwa nie można brać za pewnik i nie ma dobrobytu bez bezpieczeństwa”, dlatego celem wydarzenia jest zaprezentowanie możliwości Republiki Czeskiej i jej sojuszników w tej dziedzinie. Dni NATO w Ostrawie należą do  bardzo popularnych pokazów sił powietrznych, które odbędą się w  sobotę i niedzielę 18 i 19 września br.

Gości powitała Konsul Generalna Izabella Wołłejko-Chwastowicz. Następnie odbyła się uroczystość wręczenia odznaczenia Ministra Obrony Narodowej RP - Srebrnego Medalu Wojska Polskiego  Zbynkowi Pavlačikowi, inicjatorowi i założycielowi Stowarzyszenia Jagello 2000, które jest organizatorem „Dni NATO”.

Stowarzyszenie Jagello 2000 jest głównym czeskim podmiotem dyplomacji publicznej w zakresie polityki bezpieczeństwa i członkostwa Republiki Czeskiej w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Stowarzyszenie powstało w Ostrawie po wstąpieniu Czech i Polski do NATO. Zbyněk Pavlačik poprzez działalność Jagello2000 stara się budować trwałą czesko-polską współpracę w zakresie bezpieczeństwa i promować sojusz. Od 2009 roku Jagello 2000 jest członkiem Europejskiej Rady Pokazów Lotniczych jako główny organizator Dni NATO w Ostrawie.

Z okazji „Dni NATO” polski konsulat w Ostrawie przygotował wystawę okolicznościową nawiązującą do 20 lat obecności polskich jednostek wojskowych w wydarzeniu, którą  można obejrzeć na ogrodzeniu urzędu. Natomiast w ogrodzie konsulatu Śląski Oddział Straży Granicznej zaprezentował wystawę z okazji 30 lat istnienia Straży Granicznej.

W ramach „Dni NATO” w sobotę i niedzielę na lotnisku Mosznow pod Ostrawą odbędą się pokazy lotnicze. Podczas otwarcia pokazów planowane jest uroczyste wręczenie biało-czerwonej szarfy dla Jednostek Specjalnych AGAT. W tegorocznych Dniach NATO udział zapowiedziało 20 państw. Oficjalnym partnerem jest w tym roku Szwecja.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Szef Kancelarii Senatu na Święcie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

Podczas uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza Minister Adam Niemczewski odczytał list od Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego.

Wicemarszałek Pęk z wizytą w Szwajcarii

Wicemarszałek Senatu RP Marek Pęk odwiedził m. in. Muzeum Polskie w Rapperswilu i uczestniczył w Zuchwilu w uroczystościach z okazji 204. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki.

Senatorowie Barbara i Bogdan Zdrojewscy na I koncercie laureatów XVIII Konkursu Chopinowskiego

Gala Wręczania Nagród i I koncert laureatów XVIII Konkursu Chopinowskiego.