Narzędzia:

Szef Kancelarii Senatu oddał hołd ofiarom sowieckiej agresji na Polskę

17.09.2021
Obchody 82. rocznicy agresji Rosji sowieckiej na Polskę (fot.Zofia Bichniewicz, PAP)

W 82. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski, w imieniu Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego 17 września  br. złożył wieniec przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie przy skwerze Matki Sybiraczki w Warszawie.

17 września 1939 r. na teren Rzeczypospolitej Polskiej, zmagającej się z niemiecką agresją, od Wschodu wkroczyła Armia Czerwona. Sowieci złamali obowiązujący od roku 1932 polsko-sowiecki pakt o nieagresji. Napaść stanowiła realizację układu podpisanego 23 sierpnia 1939 r. w Moskwie przez ministra spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa oraz ludowego komisarza spraw zagranicznych Związku Radzieckiego Wiaczesława Mołotowa. Konsekwencją paktu dwóch totalitaryzmów był rozbiór Polski.

Polacy zamieszkujący wschodnie województwa Rzeczypospolitej znaleźli się pod okupacją sowiecką i bardzo szybko stali się ofiarami terroru i deportacji. Żołnierze polscy uznani zostali za więźniów i zamknięci w obozach. Na ponad 21 tysiącach oficerów dopuszczono się zbrodni wojennej - Zbrodni Katyńskiej.

W rocznicę sowieckiej agresji na Polskę obchodzony jest także Dzień Sybiraka.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Szef Kancelarii Senatu na Święcie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

Podczas uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza Minister Adam Niemczewski odczytał list od Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego.

Wicemarszałek Pęk z wizytą w Szwajcarii

Pierwszego dnia wizyty Wicemarszałek Senatu Marek Pęk odwiedził Muzeum Polskie w Rapperswilu, spotkał się także z przedstawicielami społeczności polskiej.

Senatorowie Barbara i Bogdan Zdrojewscy na I koncercie laureatów XVIII Konkursu Chopinowskiego

Gala Wręczania Nagród i I koncert laureatów XVIII Konkursu Chopinowskiego.