Narzędzia:

Wicemarszałek Senatu RP na gali z okazji rocznicy odbudowy Zamku Królewskiego

16.09.2021
Gala 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie (fot. Hubert Pielas, Kancelaria Senatu)

Wicemarszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz uczestniczył w uroczystej gali z okazji Jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. W uroczystości uczestniczyli prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński, dyrektor Zamku Królewskiego Wojciech Fałkowski, a także członkowie Komitetu Honorowego Obchodów Jubileuszu.

Jubileusz odbył się w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego 16 bm., w przeddzień  rocznicy nieoficjalnego rozpoczęcia odbudowy warszawskiej rezydencji królewskiej. Ta odbudowa rozpoczęła się17 września 1971 r., w rocznicę pierwszych zniszczeń Zamku Królewskiego w Warszawie. Wówczas położono tzw. pierwszą cegłę. Uroczystość odbyła się wbrew zakazowi komunistycznych władz państwowych, które nie chciały się zgodzić na organizację wydarzenia w dniu przypominającym datę agresji Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 r.

U progu II wojny światowej Zamek był rezydencją prezydenta RP. 6 września 1939 r. został opuszczony przez prezydenta RP. W tym samym czasie rozpoczęto ewakuację najcenniejszych zbiorów. 17 września w wyniku jednego z największych niemieckich bombardowań, pożar ogarnął strych oraz hełmy wież Zygmuntowskiej i Władysławowskiej. W ratowaniu zabytków brali udział żołnierze, cywilni ochotnicy, strażacy, pracownicy Muzeum Narodowego oraz Zamku z kustoszem Kazimierzem Broklem i prof. Stanisławem Lorentzem. Wypalone mury Zamku zostały wysadzone przez niemieckich saperów po upadku Powstania Warszawskiego na Starówce. Ocalały jedynie zasypane gruzami piwnice.

Głosy wzywające do odbudowy Zamku Królewskiego pojawiły się tuż po zakończeniu wojny. Inicjatywa ta jednak spotkała się z chłodnym przyjęciem ówczesnych władz z uwagi na koszty, a także z powodów ideologicznych. Jednak ostateczną decyzję o odbudowie stołecznego Zamku Królewskiego podjęło 20 stycznia 1971 roku Biuro Polityczne KC PZPR pod przewodnictwem nowego I sekretarza Edwarda Gierka. Odbudowa symbolu stolicy miała uwiarygodnić nowe władze partyjne i państwowe w oczach społeczeństwa. 26 stycznia zainaugurowano działalność Obywatelskiego Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.

30 sierpnia 1984 roku dokonano uroczystego otwarcia Zamku, jednak prace wykończeniowe trwały jeszcze kilka lat. W maju 2019 r. otwarto dolne ogrody Zamku Królewskiego. Dyrekcja Zamku Królewskiego uznała ten moment za ostateczne zakończenie odbudowy rezydencji.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Szef Kancelarii Senatu na Święcie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

Podczas uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza Minister Adam Niemczewski odczytał list od Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego.

Wicemarszałek Pęk z wizytą w Szwajcarii

Pierwszego dnia wizyty Wicemarszałek Senatu Marek Pęk odwiedził Muzeum Polskie w Rapperswilu, spotkał się także z przedstawicielami społeczności polskiej.

Senatorowie Barbara i Bogdan Zdrojewscy na I koncercie laureatów XVIII Konkursu Chopinowskiego

Gala Wręczania Nagród i I koncert laureatów XVIII Konkursu Chopinowskiego.