Narzędzia:

Wręczenie nagród zwycięzcom konkursu pt. „Interpretacje twórczości Cypriana Norwida”

09.09.2021
Wręczenie nagród zwycięzcom konkursu pt. "Interpretacje twórczości Cypriana Norwida", fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

9 września w Senacie odbyła się uroczystość wręczenia nagród zwycięzcom konkursu pt. „Interpretacje twórczości Cypriana Norwida” Konkurs, skierowany do uczniów szkół średnich, zorganizowany został przez Kancelarię Senatu we współpracy z senator Haliną Biedą w ramach obchodów ustanowionego przez Senat Roku Cypriana Norwida.

Senator Halina Bieda wyraziła satysfakcję z faktu, że pomimo trudnych okoliczności spowodowanych pandemią udało się przeprowadzić konkurs, którego celem była popularyzacja twórczości Cypriana Norwida. „Chcieliśmy odejść od tradycyjnych form – takich jak rozprawka czy esej” – wyjaśniła senator Bieda. „Biorąc pod uwagę to, że Norwid był wszechstronnie uzdolniony –tworzył nie tylko jako poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, ale też jako grafik, rzeźbiarz i malarz – chcieliśmy, żeby prace konkursowe miały nieszablonową, nowatorską formę” - dodała.

Nagrody za najlepszy cykl fotografii otrzymali: Kacper Chojnacki, uczeń Zespołu Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku mieszczącej się w Krakowie, a także Robert Gabryłowicz z Zespołu Szkół Technicznych w Bytomiu. Za najlepsze kolaże komisja uznała prace Jagody Ostanowicz z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Lesznie oraz Joanny Pater, uczennicy III Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Rzeszowie. W kategorii „Kolaż” komisja konkursowa przyznała również wyróżnienie Anicie Matuszewskiej z Zespołu Szkół Plastycznych w Zielonej Górze.

Wicemarszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz pogratulował zwycięzcom oraz ich rodzicom i nauczycielom. „Widziałem Wasze prace. To są bardzo ciekawe i dobre prace, świadczące o tym, że ich autorzy mają zmysł plastyczny i wyobraźnię. Trochę się na tym znam, bo jestem absolwentem liceum plastycznego. (…) Przyznam się, że kiedyś gustowałem raczej w Mickiewiczu niż w Norwidzie – pewnie ze względu na wiek. (…) To jest znacznie trudniejsza poezja – to jest szczyt piękna, ale ta poezja wymaga od odbiorcy dojrzałości. (…) Norwid stał mi się bliższy dopiero, gdy usłyszałem «Bema pamięci żałobny rapsod», śpiewany przez Czesława Niemena” – powiedział wicemarszałek Borusewicz. „To, że macie wyobraźnię plastyczną, że macie wyobraźnię symboliczną, jest zapewne efektem wieloletniej pracy waszych rodziców i nauczycieli – ta wyobraźnia musiała być budowana przez lata” – dodał.

Zadaniem uczestników było wykonanie cyklu trzech fotografii stanowiących interpretację wybranego dzieła literackiego bądź plastycznego Cypriana Norwida albo skomponowanie kolażu inspirowanego konkretnym dziełem literackim czy plastycznym, stanowiącego jego interpretację. Komisja konkursowa przyznała po dwie równorzędne nagrody w obu tych kategoriach.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Otwarcie wystawy „Prasa Komitetu Obrony Robotników”

Na wystawie prezentowane są czasopisma i wydawnictwa podziemne ze zbiorów Wicemarszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza, ówczesnego działacza KOR.

Prace w komisjach senackich – 21 września 2021 r.

Obradowała Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.

Prace w komisjach senackich – 20 września 2021 r.

Obradowała Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.