Narzędzia:

Marszałek Senatu RP o 29. posiedzeniu Izby

09.09.2021
Fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

Podczas rozpoczętego 9 września br. posiedzenia Senat zajmie stanowisko wobec nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, zwanej „lex TVN”. „Są poważne wątpliwości co do meritum ustawy i do trybu jej uchwalenia” – powiedział na briefingu prasowym Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki.

Marszałek przypomniał, że ustawa uchwalona została przez Sejm po budzącej zastrzeżenia reasumpcji głosowania, a Senat ma w tym zakresie – jak to określił Marszałek - poważne ekspertyzy prawne” w tym ekspertyzę Zespołu Doradców ds. kontroli konstytucyjności prawa, działającym przy Marszałku Senatu RP. „Nie chcę już mówić, jak ta ustawa wpłynie na relacje z naszym największym sojusznikiem, bo to zapewne wypłynie w debacie” – dodał prof. Grodzki.

Marszałek Grodzki poinformował również, że Senat podejmie uchwałę upamiętniającą ofiary ataków terrorystycznych na World Trade Center z 11 września 2001 roku. Jak mówił prof. Tomasz Grodzki, Senat odda w niej hołd wszystkim osobom, które poniosły śmierć wskutek tych tragicznych wydarzeń. „Uważamy, że jest naszym moralnym obowiązkiem pamiętać o tej zbrodni” – podkreślił.

Prof. Tomasz Grodzki zapowiedział, że Izba zajmie się także ustawą o świadczeniach zdrowotnych zwiększającą – jak powiedział Marszałek, w opinii wielu senatorów zbyt wolno - nakłady na ochronę zdrowia. Zauważył, że prace senackie toczą się w cieniu szykowanego wielkiego protestu pracowników ochrony zdrowia, planowanego na 11 września br. Prof. Tomasz Grodzki zwrócił uwagę, że jeden z przepisów ustawy mówi o zwiększeniu ochrony personelu punktów szczepień, który zyska status funkcjonariuszy publicznych, co oznacza, że naruszenie ich nietykalności będzie traktowane znacznie surowiej, niż to miało miejsce do tej pory. „To oczywiście wszyscy oceniamy jednoznacznie pozytywnie, ponieważ te skandaliczne ataki na punkty szczepień absolutnie nie mogą być akceptowane” – podkreślił Marszałek Senatu.

Jak poinformował prof. Tomasz Grodzki, Senat rozpatrzy także dwie uchwały okolicznościowe: jedną w związku z beatyfikacją kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia i drugą ku czci wybitnego działacza niepodległościowego, wydawcy i polityka, Wiktora Kulerskiego.

Obrady Senatu zaplanowano na dwa dni.