Narzędzia:

Prace w komisjach senackich − 4 sierpnia 2021 r.

04.08.2021
Komisja Ustawodawcza (fot. Grzegorz Krzyżewski, Kancelaria Senatu)

Komisja Ustawodawcza podejmie inicjatywę legislacyjną dotyczącą projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Celem projektu jest realizacja lipcowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) ws. postępowań dyscyplinarnych sędziów. Podstawową regulacją projektu jest zniesienie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Za uchwałą w tej sprawie głosowało 15 senatorów, 10 było przeciwko, nikt nie wstrzymał się od głosu. Wcześniej odrzucony został wniosek złożony przez senatora Jerzego Czerwińskiego o wstrzymanie prac do czasu wydania przez Trybunał Konstytucyjny wyroku w sprawie dotyczącej zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym.

Projekt likwiduje Izbę Dyscyplinarną SN oraz uwzględnia "niezbędne konsekwencje tej zmiany legislacyjnej". Zmiany zakładają przeniesienie spraw dyscyplinarnych do Izby Karnej SN. Sprawy związane ze stosunkiem służbowym sędziów SN, jak również te, dotyczące przenoszenia sędziów SN w stan spoczynku, rozpatrywać miałaby Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Z kolei odwołaniami od uchwał Krajowej Rady Sądownictwa zajmować miałaby się Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

Przewodniczący Komisji Ustawodawczej senator Krzysztof Kwiatkowski podkreślił, że likwidacja Izby Dyscyplinarnej, wygaśnięcie stosunku służbowego jej sędziów, a także zmiana zasad postępowań dyscyplinarnych sędziów to wnioski, które wprost wynikają z wyroku TSUE.

Senator przypomniał, że Komisja Europejska dała rządowi czas do 16 sierpnia na przedstawienie propozycji wykonania wyroku dotyczącego postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów. Dodał, że projekt  ułatwi dialog między polskim rządem a KE.

Senator Czerwiński wskazywał, że rolą Komisji Ustawodawczej jest realizacja wyroków polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Pytał: "Dlaczego mielibyśmy wykonywać wyroki trybunałów zewnętrznych? Dlaczego TSUE interpretuje, czy Izba Dyscyplinarna jest zgodna z naszą konstytucją ?". Proponował, by dyskusję kontynuować po ogłoszeniu wyroku TK w sprawie dotyczącej zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym, którą TK będzie się zajmował 31 sierpnia.

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki apelował do senatorów, by nie prowadzić obecnie dyskusji merytorycznej, tylko zdecydować, czy komisja podejmuje inicjatywę legislacyjną w tej sprawie, czy nie. Przypomniał, że procedura związana z inicjatywą legislacyjną zajmuje ok. 40 dni, więc będzie czas na dyskusję, a obecnie chodzi o to, czy uruchomiony zostanie cały proces.

Komisje: Kultury i Środków Przekazu, Ustawodawcza oraz Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej przeprowadziły wstępną dyskusję nad projektem noweli ustawy o kinematografii i przerwały pracę do czasu wpłynięcia opinii nt. proponowanego rozwiązania.

Projektowana nowela zakłada nałożenie na podmioty prowadzące dystrybucję filmu na polskim rynku obowiązku przekazania Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej (PISF) kopii filmu na nośniku elektronicznym, listy dialogowej filmu w języku polskim oraz plików audio zawierających audiodeskrypcję i napisy do filmu w wersji audio. PISF zostałby zobligowany do nieodpłatnego udostępnienia tych materiałów organizacjom pozarządowym w celu realizacji audiodeskrypcji filmu.

Wicemarszałkini Gabriela Morawska-Stanecka prezentując projekt ustawy podkreśliła, że jest on odpowiedzią na głos społeczny osób z dysfunkcjami wzroku, starszych, mających trudności w szybkim czytaniu napisów, które będą mogły w szerszym stopniu korzystać z oferty kinowej. Według szacunków jest to grupa osób rzędu 4-5 milionów. Wicemarszałkini zgłosiła autopoprawkę do projektu zmieniającą podmiot zobowiązany do przekazywania wraz z filmem materiałów do realizacji audiodeskrypcji. Senator Zdrojewska stwierdziła, że w związku z założeniami tego projektu ustawy będzie niezbędne prowadzenie dalszych prac legislacyjnych zmierzających do zmiany innych ustaw m.in. uregulowania zagadnienia prawa autorskiego. Senator Czerwiński analizował inny wariant wprowadzenia zmian proponowanych w projekcie ustawy: proponował, by zamiast dodawać nowy artykuł do ustawy zmienić treść stosownego artykułu i uszczegółowić go w rozporządzeniu do ustawy. Senatorów interesowała również kwestia finansowania proponowanych zmian, oddziaływania noweli na inne ustawy oraz rozszerzenia ustawowych udogodnień dla osób z dysfunkcjami narządu wzroku i słuchu.

Przewodniczący Komisji Ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski poinformował zebranych, że zwrócił się do 16 podmiotów z prośbą opinię o przedmiocie noweli - odpowiedziało 5 podmiotów i opinie nadal wpływają. W związku z tym Wicemarszalkini Gabriela Morawska-Stanecka  zgłosiła wniosek o ogłoszenie przerwy w pracach nad projektem do czasu wpłynięcia dalszych opinii.

Komisja Nauki, Edukacji i Sportu będzie rekomendowała Senatowi odrzucenie nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce i ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, która zakłada m.in. umożliwienie uczelni mającej status uczelni zawodowej i spełniającej określone warunki używania w swojej nazwie określenia "akademia nauk stosowanych".

Nowelizację ustawy przygotował resort edukacji i nauki. Zgodnie z nią uczelnie, które spełniać będą określone kryteria, będą miały też możliwość prowadzenia studiów przygotowujących do wykonywania zawodu nauczyciela bez konieczności posiadania porozumienia o współpracy przy prowadzeniu tych studiów, zawartego z uczelnią mającą osiągnięcia w działalności naukowej w dyscyplinie, do której jest przyporządkowany kierunek tych studiów.

Wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki podkreślił, że założeniem nowelizacji jest wyróżnienie tych uczelni zawodowych, które spełniają określone warunki; uczelnia zawodowa będzie mogła uzyskać pozwolenie na prowadzenie studiów bez konieczności zawarcia porozumienia, jeżeli m.in. w okresie dwóch lat akademickich poprzedzających rok akademicki, w którym złożono wniosek, liczba studentów kształcących się w uczelni wynosi co najmniej 250, z czego ponad 50% studentów kształci się na studiach stacjonarnych i co najmniej 50% nauczycieli akademickich jest zatrudnionych w tej uczelni jako podstawowym miejscu pracy.

Komisja przychyliła się do wniosku senatora Bogdana Zdrojewskiego o negatywne zaopiniowanie nowelizacji. Senator powiedział, że prawdopodobnie intencje tej ustawy można byłoby ocenić pozytywnie, natomiast rezultat jest niezgodny z intencją. Zdaniem senatora jest to nieodpowiedni czas na jej wprowadzanie – w przeddzień ocen w szkołach wyższych. Dodał, że opinia środowisk spadek jakości kształcenia w szkolnictwie wyższym.


 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 24 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Prace w komisjach senackich – 23 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Petycji.

Wicemarszałkini Magdalena Biejat na Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej

Wicemarszałkini Magdalena Biejat w Palma de Mallorca wzięła udział w Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej.