Narzędzia:

Spotkanie senackiej Grupy Polsko-Czeskiej z ambasadorem Czech

sprawy międzynarodowe 22.07.2021
Fot. Wojciech Jankowski, Kancelaria Senatu

22 lipca br. w Senacie RP odbyło się spotkanie przewodniczącego senackiej Grupy Polsko-Czeskiej senatora Aleksandra Szweda z ambasadorem Republiki Czeskiej dr. Ivanem Jestřábem. W spotkaniu uczestniczyli także członkowie Grupy - senatorowie Dorota Czudowska, Ewa Gawęda, Małgorzata Kopiczko, Krzysztof Mróz oraz Rafał Ślusarz.

Przewodniczący Aleksander Szwed podkreślił, że senacka Grupa Polsko-Czeska została zainicjowana po raz pierwszy w historii Senatu RP, a podstawą jej funkcjonowania jest bardzo dobra współpraca parlamentarna, regionalna i samorządowa, a także kulturalna z Republiką Czeską. Ambasador Jestřáb wyraził zadowolenie z faktu powstania Grupy i zadeklarował wspieranie parlamentarnych inicjatyw mających na celu wzmacnianie współpracy między Polską i Czechami.

W rozmowie nawiązano do planowanej na koniec sierpnia br. wizyty oficjalnej Przewodniczącego Senatu Czech Miloša Vystrčila w Warszawie. Poruszono także tematy, leżące w centrum zainteresowania Polski i Czech - m.in: rozwiązanie spornej kwestii kopalni Turów, wspólne projekty inwestycyjne dot. budowy autostrad czy uregulowanie międzyrządową umową systemu współpracy polskiego i czeskiego pogotowia górskiego. Rozmawiano także o problemach, z jakimi borykali się w trakcie zamknięcia granic polscy rolnicy i mieszkańcy terenów przygranicznych, pracujący na terenie Czech.

 

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałkini Senatu RP na inauguracji „XXI Dni NATO w Ostrawie”

Wicemarszałkini Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka wzięła udział w inauguracji Dni NATO w Ostrawie m.in w Konsulacie Generalnym RP

Szef Kancelarii Senatu oddał hołd ofiarom sowieckiej agresji na Polskę

Szef Kancelarii Senatu w imieniu Marszałka Senatu RP wziął udział w uroczystości upamiętniającej 82. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę.

Wicemarszałek Senatu RP na gali z okazji rocznicy odbudowy Zamku Królewskiego

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz uczestniczył w upamiętnieniu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.