Narzędzia:

Spotkanie Marszałka Senatu RP z Ambasadorem Turcji

sprawy międzynarodowe 07.07.2021
Fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

W dniu 7 lipca 2021 r. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki spotkał się z nowo mianowanym Ambasadorem Republiki Turcji Panem Cengizem Kamilem Firatem. Ambasador przedstawił plany zaangażowania tureckiej placówki dyplomatycznej w Warszawie w dwustronną współpracę Turcji z Polską. Wskazał na strategiczne znaczenie relacji obu krajów. Zapowiedział też nadchodzące wizyty w Polsce tureckich ministrów handlu oraz kultury i turystyki.

W trakcie spotkania omówione zostały formy wielostronnej współpracy parlamentarnej z udziałem Senatu RP i Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji. Ambasador Cengiz Kamil Firat wskazywał na konieczność wzmocnienia polsko-tureckiego dialogu parlamentarnego poprzez realizację wizyt na szczeblu przewodniczących parlamentów. Poinformował o tureckiej inicjatywie, jaką jest Forum Dyplomatyczne w Antalyi (Antalya Diplomacy Forum). Przekazał, że w kolejnej edycji tego wydarzenia przewidywany jest udział parlamentarzystów z różnych państw, a zaproszenie zostanie skierowane również do Senatu RP.

Marszałek Senatu RP i Ambasador Republiki Turcji wymienili także spostrzeżenia dotyczące sposobów walki z pandemią COVID-19 w obu krajach.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałkini Senatu RP na inauguracji „XXI Dni NATO w Ostrawie”

Wicemarszałkini Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka wzięła udział w inauguracji Dni NATO w Ostrawie m.in w Konsulacie Generalnym RP

Szef Kancelarii Senatu oddał hołd ofiarom sowieckiej agresji na Polskę

Szef Kancelarii Senatu w imieniu Marszałka Senatu RP wziął udział w uroczystości upamiętniającej 82. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę.

Wicemarszałek Senatu RP na gali z okazji rocznicy odbudowy Zamku Królewskiego

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz uczestniczył w upamiętnieniu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.