Narzędzia:

Spotkanie Marszałka Senatu RP z Radcą Departamentu Stanu USA

22.07.2021
Fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

22 lipca br. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki spotkał się z przebywającym w Polsce Radcą Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych Ameryki, Derekiem Cholletem. W rozmowach uczestniczyli także przewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych Bogdan Klich oraz wiceprzewodniczący komisji, Marcin Bosacki.

Jak powiedział po spotkaniu dziennikarzom Marszałek Senatu RP dyskusja poświęcona była bardzo wielu zagadnieniom, które są ważne dla relacji polsko-amerykańskich, zachowania demokracji i dalszej dobrej współpracy z naszym największym aliantem. Prof. Tomasz Grodzki zaznaczył, że dominującym tematem była kwestia wolności mediów jako filaru każdej demokracji. Według Marszałka Derek Chollet zaprezentował jednoznaczne stanowisko w imieniu amerykańskiego sekretarza stanu Anthonego Blinkena, że Ameryka niezależnie od kwestii TVN i kwestii partykularnych, zawsze będzie stała na stanowisku, że wolność mediów jest fundamentem demokracji i z tej drogi nigdy nie ustąpi. „W tej materii istnieje pełna zgoda między demokratyczną większością w Senacie a departamentem stanu USA, prezentujemy dokładnie takie samo stanowisko”- podkreślił Marszałek. Jak dodał, każda ustawa wymierzona w wolne media zagrozi relacjom rządu ze Stanami Zjednoczonymi, a Amerykanie jako „latarnia demokracji”, pełniąc rolę partnera i przywódcy światowego zawsze będą dbali o to, aby demokracji nie tylko bronić, ale również w miarę możliwości ją rozszerzać. „Każdy zamach na filar demokracji, jakim m.in. są wolne media, nie mówiąc o praworządności, prawach człowieka, poszanowania dla mniejszości i innych, każda taka ustawa spotka się z potępieniem po stronie amerykańskiej i trzeba nie mieć krzty wyobraźni, żeby się nie zdawać sobie z tego sprawy, nie ma wątpliwości co do tego” – podkreślił Marszałek Senatu.

Prof. Tomasz Grodzki zaznaczył, że rozmowa z Radcą Departamentu Stanu USA była bardzo dobra i rzeczowa, a skoncentrowana m.in. na kwestii obecności wojsk amerykańskich, gdzie – jak mówił Marszałek „z zadowoleniem przywitaliśmy fakt, że administracja amerykańska będzie kontynuowała ponad kwestią kadencyjności prezydentów ten sam kierunek, by w obrębie NATO wschodnia flanka była właściwie zabezpieczona”. Rozmawiano także o kwestii Nord Stream 2, która – co podkreślił prof. Grodzki - jest istotna dla Polski, ale chyba jeszcze bardziej dla Ukrainy, bo nasz kraj jest bardziej niezależny od dostaw gazu z Rosji. ”Pan Derek Chollet przedstawił amerykański punkt widzenia na to kontrowersyjne dla nas zagadnienie. Ameryka jest absolutnie świadoma, że nie jest to tylko projekt biznesowy, lecz również geopolityczny, który może mieć w przyszłości poważne konsekwencje, jeśli będzie używany jako rodzaj nacisku. To stanowisko było dla nas w ogromnej mierze zrozumiałe” – powiedział Marszałek Grodzki. Jak dodał, w rozmowie poruszony został także temat nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego oraz kwestie bezpośredniej współpracy. Marszałek Senatu powiedział że strona polska zwróciła także stronie amerykańskiej uwagę, że należy pamiętać o dzielnym narodzie białoruskim, który walczy o to by móc dołączyć do rodziny wolnego świata. „W pełni byliśmy zgodni, ze akceptowanie tortur, więzienia niewinnych ludzi i innych sankcji, w tym na Polakach którzy tam są krzywdzeni, to jest jedno z zagadnień, które powinno być w naszej orbicie ważnego i aktywnego zaangażowania” – podkreślił Marszałek Tomasz Grodzki.