Narzędzia:

Marszałek Senatu RP na kongresie ISMICS

zdrowie 18.06.2021
Fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki w piątek, 18 czerwca, wziął zdalny udział w 21. kongresie Międzynarodowego Towarzystwa Kardiochirurgii Małoinwazyjnej ISMICS (The International Society for Minimally Invasive Cardiothoracic Surgery). Marszałek wystąpił jako gość specjalny na zaproszenie Prezydenta ISMICS, prof. Piotra Suwalskiego.

Marszałek, który jest torakochirurgiem i byłym prezesem Europejskiego Stowarzyszenia Torakochirurgów, podkreślił w swoim wystąpieniu, że doświadczenia lekarza i polityka splotły się nierozerwalnie w jego życiu zawodowym z powodu epidemii COVID-19. W czasie pandemii zgłosił się bowiem do swojego macierzystego szpitala i raz w tygodniu operuje pacjentów. Zaznaczył, że wiele zabiegów wykonywanych jest obecnie w sposób małoinwazyjny, który, jak powiedział Marszałek „w początkach mojej kariery ponad 30 lat temu wydawał się czystą fantazją”, a stosowane techniki przypominają czasami raczej gry komputerowe niż tradycyjną chirurgię.

Prof. Tomasz Grodzki zwrócił także uwagę, że pandemia nie oszczędziła nikogo, a wielu lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarek oddało życie, wykonując swoje obowiązki. „Jesteśmy im winni cześć i wieczną pamięć. Skutki tej pandemii będziemy odczuwać przez lata”-  zaznaczył Marszałek. W jego przekonaniu lekarze będą mierzyć się nie tylko z komplikacjami po COVID-19, ale także z zaniedbanymi i nieleczonymi innymi schorzeniami. „Wierzę, że poradzimy sobie z tym wyzwaniem, wspierając się nawzajem wiedzą i doświadczeniem” – powiedział Marszałek Senatu.

Marszałek podziękował stojącemu na czele ISMICS profesorowi Piotrowi Suwalskiemu ze szpitala MSWiA w Warszawie za mądre i odpowiedzialne kierowanie nim w czasie pandemii. W jego przekonaniu dzięki prof. Suwalskiemu Towarzystwo wychodzi z tego czasu obronną ręką, a jego rola i znaczenie w świecie medycyny wciąż rośnie. „Jestem przekonany, że Twoje przywództwo dobrze przysłużyło się światowej kardiotorakochirurgii małoinwazyjnej” – powiedział Marszałek Senatu zwracając się do prof. Suwalskiego.

Prof. Tomasz Grodzki wyraził także przekonanie, że planowany  na przyszły rok w Warszawie kolejny kongres ISMISC odbędzie się bez przeszkód i będzie mógł spotkać się z jego uczestnikami osobiście.

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Szef Kancelarii Senatu na uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod Izbę Pamięci w Parku Powstańców Warszawy

Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski w imieniu Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego 29 lipca br. podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod Izbę Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.

W Senacie dyskutowano o potrzebie zmian w systemie ubezpieczeń społecznych

27 lipca 2021 r. w Senacie odbyła się trzecia debata poświęcona systemowi emerytalnemu w Polsce.

Spotkanie senackiej Grupy Polsko-Czeskiej z ambasadorem Czech

22 lipca br. w Senacie RP odbyło się spotkanie przewodniczącego senackiej Grupy Polsko-Czeskiej senatora Aleksandra Szweda z ambasadorem Republiki Czeskiej dr. Ivanem Jestřábem. W spotkaniu uczestniczyli także inni członkowie Grupy.