Narzędzia:

Wicemarszałek Borusewicz spotkał się ze Swiatłaną Cichanouską i wziął udział w odsłonięciu pomnika „Solidarności”

społeczeństwo sprawy międzynarodowe 04.06.2021
Spotkanie Wicemarszałka Borusewicza ze Swiatłaną Cichanouską (fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

W 32. rocznicę wyborów parlamentarnych 4 czerwca 1989 r. Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz wziął udział w uroczystym odsłonięciu pomnika „Solidarności” w Warszawie.

W uroczystości uczestniczyli m.in. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.

Monument, który stanął na skrzyżowaniu ulic Świętokrzyskiej i Mikołaja Kopernika, jest symbolicznym połączeniem fragmentów muru berlińskiego i napisu "Solidarność". Jest on upamiętnieniem  odzyskania przez Polaków wolności i praw obywatelskich dzięki ruchowi „Solidarność”. Autorem jego projektu  jest Jerzy Janiszewski, twórca logotypu "Solidarności", a inicjatorem budowy - Fundacja im. Ronalda Reagana.

Podczas uroczystości wyrażano  solidarność z osobami, które za udział w walce w obronie demokracji są represjonowane, a zwłaszcza z uczestnikami protestów na Białorusi. Wyrazem tej solidarności było zaproszenie do wzięcia udziału w uroczystości Swiatłany Cichanouskiej.

Po zakończeniu uroczystości odbyło się spotkanie Wicemarszałka Senatu Bogdana Borusiewicza ze Swiatłaną Cichanouską. Wicemarszałek Borusewicz zapewnił o jednogłośnym poparciu ze strony senatorów RP demokratycznych przemian na Białorusi i sprzeciwie wobec prześladowań ze strony władz. Rozmawiano o bieżącej sytuacji na Białorusi oraz o sytuacji opozycji demokratycznej. Omówiono także potrzeby i sposoby pomocy dla osób prześladowanych i opozycji.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie senackiej Grupy Polsko-Czeskiej z ambasadorem Czech

22 lipca br. w Senacie RP odbyło się spotkanie przewodniczącego senackiej Grupy Polsko-Czeskiej senatora Aleksandra Szweda z ambasadorem Republiki Czeskiej dr. Ivanem Jestřábem. W spotkaniu uczestniczyli także inni członkowie Grupy.

Zastępczyni Szefa Kancelarii Senatu na Święcie Policji

Minister Karolina Zioło-Pużuk wzięła udział w uroczystościach, które odbyły się 21 lipca br. w Belwederze.

Prace w komisjach senackich – 21 lipca 2021 r.

Obradowały senackie komisje: środowiska, budżetu, spraw zagranicznych, regulaminowa oraz praw człowieka.