Narzędzia:

Marszałek Senatu RP o pracach Izby nad ratyfikacją Funduszu Odbudowy

14.05.2021

Ratyfikacja Funduszu Odbudowy wyjdzie z Senatu w lepszym kształcie, tak by z tych ogromnych pieniędzy mógł skorzystać każdy Polak, każda gmina, powiat, województwo – zapewnił Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki. Senat zajmie się ustawą wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej 27 maja br.

Na konferencji prasowej 14 maja br. Marszałek podkreślił, że nie jest prawdą, iż demokratyczna większość w Senacie jest przeciwna ratyfikacji układu z Unią Europejską. „Jest dokładnie odwrotnie" – oświadczył i dodał, że chce wyjaśnić sytuację, aby - jak mówił - "przerwać ten potok kłamstw, który wylewa się na Senat RP", gdyż jako marszałek musi bronić jego dobrego imienia. „Ta ratyfikacja wyjdzie z Senatu w lepszym kształcie, który ma na celu jedno fundamentalne zadanie: z tych ogromnych pieniędzy, których Polska potrzebuje, które na następne kilka lat zdefiniują rozwój Polski w znacznym stopniu; z tych pieniędzy musi mieć możliwość skorzystania każda Polka, każdy Polak, każda gmina, powiat, województwo" – zapewnił Marszałek Tomasz Grodzki. Jak dodał, są to pieniądze, których potrzebuje cała Polska i działania Senatu są ukierunkowane tylko i wyłącznie na to, żeby unijne pieniądze dotarły do Polski i były tak dystrybuowane, aby każdy na swoim poziomie mógł być beneficjentem tych środków. Jak podkreślił prof. Grodzki, Senat działa na gruncie legalizmu i jest przeciwny relatywizowaniu prawa. Według Marszałka wygląda na to, że ustawa ratyfikacyjna będzie przez Senat opatrzona preambułą, powstanie też dodatkowa uchwała, wskazująca konieczne  modyfikacje w Krajowym Planie Odbudowy, tak aby był on najlepszy dla wszystkich. Marszałek Senatu zwrócił uwagę że „kluczem będzie odrębna ustawa wdrożeniowa, budżetowa do tego planu", w której powinno być zawarte m.in. jak będzie skonstruowany komitet monitorujący, jak będą detalicznie wydawane pieniądze, jaka będzie kontrola czy jak będzie realizowany mechanizm „pieniądze za praworządność”.

Wicemarszałek Senatu RP Michał Kamiński podkreślił, że demokratyczna większość w Senacie musi odbudować europejski konsensus, który został zburzony – jak powiedział – przez kłótnie w Radzie Ministrów. „To będzie bardzo wyraźny sygnał, że tam, gdzie demokratyczna opozycja ma większość, jesteśmy w stanie budować konsensus” – oświadczył Wicemarszałek Kamiński. Dodał, że „to co robimy, jest zgodne z polską konstytucją i nie jest żadnym opóźnianiem”. Podkreślił, że konsensus w Senacie zostanie zbudowany poprzez debatę i zaprosił do udziału w niej ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, gdyż senatorowie chcieliby poznać powody, dla których - jako członek rządu - głosował on w rządzie i w Sejmie przeciwko tej ratyfikacji. „My w Senacie, wszędzie tam, gdzie debata była tłumiona, dajemy możliwość wypowiedzenia się” – powiedział Wicemarszałek Michał Kamiński, nawiązując w ten sposób do nieudzielenia ministrowi głosu w Sejmie podczas głosowania nad ratyfikacją Funduszu Odbudowy.

Wicemarszałkini Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka zauważyła, że kraje Unii Europejskiej mają czas do końca czerwca, by ratyfikować Fundusz Odbudowy, w związku z tym prac Senatu nie można określać mianem obstrukcji. Jak powiedziała, senatorowie chcieliby także zapytać ministra sprawiedliwości o to, co zamierza zrobić z wymiarem sprawiedliwości,  by mechanizm „pieniądze za praworządność” nie został do Polski zastosowany i jaki ma plan, aby uchronić Polki i Polaków przed ewentualnym odebraniem i wstrzymaniem funduszy unijnych.

Przewodniczący Grupy Senatorów Koalicja Obywatelska senator Marcin Bosacki zapowiedział, że przez najbliższe dwa tygodnie senackie komisje i senatorowie w swoich okręgach wyborczych będą prowadzić dialog z samorządowcami, organizacjami pozarządowymi, oraz organizacjami, reprezentującymi różne grupy społeczne po to, aby lepiej sformułować i wyznaczyć cele, które powinny towarzyszyć planowi odbudowy po pandemii koronawirusa. „Naszym maksymalnym celem jest, by w sposób jak najbardziej sprawiedliwy te pieniądze  z Unii Europejskiej trafiły do wszystkich potrzebujących  grup społecznych i regionów, zagwarantujemy i wpiszemy do ustawy to, aby wszyscy Polacy z tego ogromnego funduszu skorzystali”” – powiedział senator Bosacki.