Narzędzia:

4 maja 2021 r.

sprawy międzynarodowe 04.05.2021

Marszałek Tomasz Grodzki przyjął prezydent Republiki Estońskiej Kersti Kaljulaid. W spotkaniu uczestniczyli także wicemarszałkowie Gabriela Morawska-Stanecka i Bogdan Borusewicz, a także poseł do Zgromadzenia Państwowego Republiki Estońskiej (Riigikogu), Indrek Saar. Rozmawiano m.in. o organizacji masowych szczepień przeciwko COVID-19 i problemach związanych z wystawianiem tzw. paszportów covidowych. Marszałek Tomasz Grodzki Grodzki i prezydent Kersti Kaljulaid poruszyli także temat współpracy gospodarczej obu krajów. Zgodzili się, że istnieje pilna potrzeba zwiększenia zaangażowania polskich inwestorów w Estonii. Marszałek Senatu przypomniał o tradycjach hanzeatyckich, które powinny ośmielać do realizacji inwestycji infrastrukturalnych, takich jak Rail Baltica. Wyraził również nadzieję na pogłębienie współpracy w dziedzinie energetyki i nowych technologii.

Marszałek Tomasz Grodzki z uznaniem mówił o estońskich osiągnięciach w cyfryzacji administracji i gospodarki. W tym kontekście rozmawiano też o funkcjonowaniu parlamentów podczas pandemii koronawirusa. Marszałek podzielił sie doświadczeniami z hybrydowego funkcjonowania Senatu w tym czasie.

Podczas rozmowy prezydent Kersti Kaljulaid podkreśliła znaczenie udziału polskich pilotów w misji Baltic Air Policing odbywanej z lotniska Ämari, położonego niedaleko Tallinna. Przekazała marszałkowi Senatowi zaproszenie od przewodniczącego Riigikogu do udziału w trybie zdalnym w inauguracji Forum Parlamentarnego Inicjatywy Trójmorza.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

18 maja 2021 r.

Marszałek Tomasz Grodzki wziął udział w debacie on-line z przedstawicielami Atlantic Council

10 maja 2021 r.

Konferencja Przewodniczących Parlamentów Państw Unii Europejskiej

5 maja 2021 r.

Wizyta delegacji Senatu w Wilnie