Narzędzia:

Obchody Narodowego Święta Trzeciego Maja

03.05.2021
Fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki oraz Wicemarszałek Senatu RP Marek Pęk wzięli udział w uroczystościach państwowych z okazji Narodowego Święta Trzeciego Maja, które odbyły się w Warszawie w poniedziałek, 3 maja br, w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Marszałek Tomasz Grodzki uczestniczył w uroczystości na Zamku Królewskim, w której wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą na czele. W uroczystości brali udział także prezydenci Estonii - Kersti Kaljulaid, Litwy - Gitanas Nauseda, Łotwy - Egils Levits i Ukrainy - Wołodymyr Zełenski. W obecności zebranych prezydenci podpisali wspólną deklarację; prezydent Andrzej Duda wygłosił okolicznościowe wystąpienie. Uroczystość zakończyła defilada wojskowa.

Wicemarszałek Marek Pęk wziął udział we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, która została odprawiona w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela.

Konstytucja 3 Maja była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął tę ustawę 3 maja 1791 r. przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Celem ustawy rządowej miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r.