Narzędzia:

13 kwietnia 2021 r.

bezpieczeństwo 13.04.2021

Komisja Obrony Narodowej zapoznała się z informacją na temat aktualnego udziału Sił Zbrojnych RP w operacjach poza granicami kraju, którą przedstawił wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz. Jak poinformował, od 1953 r. około 130 tys. polskich żołnierzy przebywało na misjach w 35 krajach na 4 kontynentach. Udział w tych misjach wynika z zobowiązań sojuszniczych w ramach NATO i Unii Europejskiej, a także z kontaktów bilateralnych z innymi krajami. Początkowo misje miały charakter obserwacyjny, logistyczny i operacyjny. Przełom stanowiły misje bojowe w Afganistanie i Iraku, a obecnie mają one charakter głównie szkoleniowo-doradczy. Na misjach rocznie służyło średnio 7 tys. żołnierzy, a w 2020 i 2021 r. po 3 tys. Realizują oni zadania operacyjne w kontyngentach w ramach NATO – m.in. w Afganistanie, Kosowie, Rumunii i  na Łotwie, UE – w Bośni i Hercegowinie, Republice Środkowoafrykańskiej i Włoszech, ONZ – w Libanie oraz w ramach sił globalnej koalicji przeciwko tzw. państwu islamskiemu – sojuszniczej misji szkoleniowej w Iraku. Jak poinformował wiceminister obrony, wkrótce rozpocznie się polska misja wojskowa w ramach dostosowywania środków bezpieczeństwa NATO dla Turcji (TAMT), rozpoczęta w związku z zaognieniem sytuacji na granicy turecko-syryjskiej. Będzie to pierwsza misja polskiego wojska w tym kraju. Dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Tomasz Piotrowski poinformował natomiast, że w Turcji znajduje się ponad 20 żołnierzy z dowódcą kontyngentu, zostały też podpisane umowy logistyczne związane z działaniem PKW w bazie Incirlik. Docelowo cały kontyngent będzie liczył do 80 osób, wypełniających głównie zadania rozpoznawcze. Przerzut żołnierzy nastąpi do końca kwietnia 2021 r., a na początku maja zespół lotników i analityków ma osiągnąć pełną gotowość. Jak zapewnił, terminy nie są zagrożone.

Po raz pierwszy Polska weźmie także udział w 3-tygodniowej (6–27 września 2021 r.) misji kontroli przestrzeni powietrznej nas Islandią i państwami bałtyckimi.

Według wiceszefa resortu obrony narodowej w 2021 r. w budżecie zarezerwowano odpowiednią kwotę na polskie misje wojskowe, a mianowicie 406 mln 875 tys. zł. Wojciech Skurkiewicz poinformował również, że wobec niestabilnej sytuacjiw Afganistanie Polska liczy się z możliwością dalszego wykonywania misji w tym kraju, a decyzja w tej sprawie wkrótce zapadnie. Będą to działania doradczo-szkoleniowe. Przypomniał, że zgodnie z porozumieniem pokojowym z 2020 r. siły międzynarodowe miały wyjść z Afganistanu do końca kwietnia 2021 r. Trwają też przygotowania PKW Orlik 10 – kolejna zmiana polskiego kontyngentu sojuszniczych sił strzegących przestrzeni powietrznej państw bałtyckich będzie pełnić służbę w bazie w Szawlach na Litwie od grudnia 2021 r. do końca marca 2022 r.

Podczas posiedzenia wiceminister obrony narodowej przypomniał, że w związku z pandemią koronawirusa wszystkie rotacje odbywają się przez specjalnie przygotowany hub na lotnisku Wrocław-Strachowice, gdzie działają komisje lekarskie i szpital polowy. Żołnierze kierowani na misje należą – obok tych, którzy są zaangażowani w zwalczanie pandemii – do grupy szczepionych w pierwszej kolejności. „Realizujemy program szczepień we wszystkich naszych kontyngentach” – powiedział. Jak poinformował, na 276 żołnierzy w Afganistanie zostało zaszczepionych 140; w misji KFOR 245 z 249, na Łotwie 150 ze 173, w Rumunii 222 na 223. Zostali też zaszczepieni wszyscy żołnierze PKW Irini, a w Iraku szczepionki otrzymało 171 żołnierzy polskiego kontyngentu. W Bośni i Hercegowinie zaszczepiono 14 z 45, w Libanie 67 na 212 żołnierzy. Zaszczepieni zostali też obaj żołnierze tworzący polską misję w RŚA.

Pierwszy zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. broni Tadeusz Mikutel do specjalności polskich sił w uczestniczących w międzynarodowych misjach zaliczył logistykę, obronę przeciwchemiczną oraz rozpoznanie i analizę potencjalnych skażeń; rozpoznanie, w tym misje rozpoznana z powietrza, które przyniosły nowe doświadczenia lotnictwu taktycznemu, a także działania specjalne.

MON poinformowało też, że Polska ponownie ubiega się o status państwa ramowego w Eurokorpusie, co otworzyłoby przed polskimi oficerami drogę do najwyższych stanowisk, w tym dowódcy, jego zastępcy i szefa sztabu.

Wiceminister Wojciech Skurkiewicz przypomniał, że zgodnie z wytycznymi zaakceptowanymi przez szefa MON przed 3 laty zagraniczne zaangażowanie wojskowe ma służyć realizacji postanowień szczytu NATO z 2016 r. i poprawie bezpieczeństwa w regionie, wypełnianiu zobowiązań sojuszniczych i bilateralnych oraz innych zobowiązań międzynarodowych.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa

Prace w komisjach senackich – 20 marca 2024 r.

Obradowały komisje: Spraw Unii Europejskiej, Petycji, Obrony Narodowej oraz Spraw Zagranicznych.

Prace w komisjach senackich – 19 marca 2024 r.

Obradowały senackie komisje: kultury, infrastruktury, ustawodawcza,