Narzędzia:

Spotkanie Marszałka Senatu RP z ambasadorem Rumunii

sprawy międzynarodowe 23.04.2021
Fot.Katarzyna Czerwińska, Kancelaria Senatu

W dniu 22 kwietnia 2021 r. pożegnalną wizytę złożył Marszałkowi Senatu RP prof. Tomaszowi Grodzkiemu kończący misję dyplomatyczną w Polsce ambasador Rumunii,  Ovidiu Dranga. W rozmowie ambasador podkreślił, że podczas pobytu w Polsce miał możliwość uczestniczyć w historycznych wydarzeniach w regionie, których trwałym efektem jest powołanie formatu B9 z krajów członkowskich NATO współtworzących zewnętrznej wschodnią granicę Unii Europejskiej. Zwrócił też uwagę, że poziom interakcji i współdziałania pomiędzy Polską i Rumunią sprawił, że wspólny głos obu krajów jest dobrze słyszany w UE.

Rozmówcy wyrazili nadzieję na wznowienie w pełnym wymiarze dialogu międzyparlamentarnego po zakończeniu pandemii. Zgodzili się, że widekonferencje powszechnie się przyjęły ale służą głównie podtrzymywaniu relacji i nie mogą zastąpić politycznego dialogu.

Marszałek Senatu i ambasador Rumunii rozmawiali także o sytuacji politycznej w Polsce, związanej z wyborem nowego Rzecznika Praw Obywatelskich i ratyfikacją Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wystawa poświęcona Robertowi Schumanowi

W Senacie otwarto wystawę „Robert Schuman Ojciec Wspólnoty Narodów Europy”.

Parlamentarny Zespół ds. Osób z Niepełnosprawnościami debatował o edukacji włączającej

Członkowie zespołu, przedstawiciele rządu i eksperci rozmawiali o nadziejach i problemach związanych z edukacją włączającą.

Parlamentarny Zespół Zawołani po Imieniu wesprze Instytut Pileckiego w prowadzeniu badań

Parlamentarny Zespół ds. Zawołanych po Imieniu będzie wspierał Instytut Pileckiego w poszukiwaniu i upamiętnianiu osób narodowości polskiej zamordowanych za niesienie pomocy Żydom podczas okupacji niemieckiej.