Narzędzia:

Komisja Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej o zagrożeniu bezpieczeństwa Ukrainy

21.04.2021
Komisja Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej (fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu)

Senacka Komisja Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej na posiedzeniu 21 kwietnia br. przyjęła uchwałę w sprawie agresywnych działań Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy. Komisja uznała w niej, że działania Rosji są zagrożeniem dla bezpieczeństwa na naszym kontynencie, jak również kolejną próbą zakwestionowania zasady nienaruszalności granic w Europie.

Komisja z udziałem ambasadora Ukrainy Andrija Deszczycy oraz członków Zespołu Doradców Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej  dyskutowała o zagrożeniu bezpieczeństwa Ukrainy w związku z rozmieszczeniem znaczących sił wojskowych Federacji Rosyjskiej przy granicy z tym państwem.

W uchwale komisja potwierdziła głębokie przekonanie, że naród ukraiński ma pełne prawo do samostanowienia, w tym wyboru swojej orientacji strategicznej oraz swoich sojuszy. Wezwała także władze Federacji Rosyjskiej do zaprzestania dalszej eskalacji napięcia i destabilizacji sytuacji bezpieczeństwa w regionie i zwróciła się do przywódców państw członkowskich NATO o rozpoczęcie konsultacji w trybie Art. 4 Traktatu Waszyngtońskiego. Komisja uznała, iż tylko twarde stanowisko krajów zrzeszonych w Unii Europejskiej i NATO może zapobiec eskalacji militarnej i wojnie.

Komisja wyraziła też w uchwale szacunek wobec bohaterskiego narodu Ukrainy broniącego swojej niepodległości i zaapelowała do ludzi dobrej woli o wsparcie ukraińskich patriotów w obronie suwerenności ich ojczyzny.

Przewodniczący Komisji senator Bogdan Klich podkreślił, że sytuacja u granic Ukrainy jest na tyle groźna z punktu widzenia bezpieczeństwa nie tylko Ukrainy, ale całego regionu, że komisja zdecydowała się podjąć uchwałę w tej sprawie

Ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca powiedział, że sytuacja na Ukrainie jest poważna i stwarza zagrożenie dla całej Europy. Zdaniem ambasadora Rosja od kilku tygodni gromadzi wojska na granicy z Ukrainą, nie chce tłumaczyć się z ich koncentracji i zbywa próby kontaktu ze strony zachodnich partnerów. Według ambasadora Rosja odmówiła Ukrainie przedłużenia wstrzymania ognia na wschodzie Ukrainy trwającego od lata ub.r. i nie odpowiada na żadne inicjatywy rozmów.

Ambasador podkreślił, że Kijów liczy na rozmowy dyplomatyczne. Dodał, że działania Rosji mają na celu przejęcie kontroli nad Ukrainą. Czy się to uda zależeć będzie od wojska ukraińskiego i od wsparcia partnerów zachodnich. Podkreślił, że Ukraina jest przygotowana na każdy wariant rozwoju sytuacji, ale liczy, że  uda się powstrzymać Rosję i nie dojdzie do wojny.

Zdaniem Andrija Deszczycy konieczne jest uświadomienie Rosji, że inwazja na Ukrainę może mieć dla niej poważne skutki. „Ważne jest wsparcie Polski jako partnera i sąsiada, zaangażowanie polskiego rządu, parlamentu i prezydenta, ważna jest solidarność państw UE i NATO” - powiedział. Dodał, że Ukraina liczy działania wyprzedzające inwazję i jasny sygnał, że władze Rosji nie mogą bezkarnie prowokować i testować  NATO i UE.

Pytany przez przewodniczącego Komisji, czego oczekuje Ukraina od UE i NATO, ambasador Deszczyca powiedział, że wsparcia politycznego, jasnej perspektywy unijnej i członkostwa w NATO. Dodał, że Ukraina ma umowę o partnerstwie z NATO, ale potrzebuje kroku do przodu, by zachować pokój i spokój na kontynencie europejskim. Zaapelował także, by UE i NATO ostrzegły Rosję, że będzie miała kłopoty, że wzmocnione zostaną sankcje sektorowe, że zostaną nałożone sankcje przeciwko przedsiębiorcom, którzy budują Nord Stream 2 . Zdaniem Andrija Deszczycy chodzi o to, by Rosja poczuła, że Zachód nie jest w tej sprawie podzielony.

Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński podkreślił, że Ukraina jest strategicznym partnerem Polski i w tej sprawie jest Polsce konsensus wszystkich sił politycznych. Dodał, że sprawę wolności, niezależności Ukrainy w Polsce traktuje się jako sprawę własnej wolności.

Wiceprzewodniczący komisji senator Marcin Bosacki mówił, że rzadko w polityce międzynarodowej tak bardzo splatają się wartości z interesami, a właśnie w interesie Polski i Unii Europejskiej jest wesprzeć Ukrainę. Jego zdaniem zasadne jest zastanowić się, czy Ukraina nie jest częścią mrocznego planu Rosji testowania Zachodu  i nowego prezydenta USA.

Komisja, z inicjatywy Wicemarszałka Kamińskiego, rozpoczęła obrady od uczczenia minutą ciszy ukraińskich bohaterów, którzy zginęli na wschodzie Ukrainy. „Solidaryzujemy się z rodzinami żołnierzy, którzy polegli w wojnie obronnej”  – powiedział Wicemarszałek. o zagrożeniu bezpieczeństwa Ukrainy

Uchwała z dnia 21 kwietnia 2021 r.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wietnamu Tran Quang Phuong w Senacie

Michał Kamiński spotkał się w Senacie z wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Socjalistycznej Republiki Wietnamu Tranem Quang Phuongiem.

Konkurs „Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej”

Kancelaria Senatu wspólnie z biurami senatorskimi organizuje ogólnopolski konkurs wiedzy o historii i działalności Senatu RP, jego roli w polskim systemie konstytucyjnym, mający przybliżyć funkcjonowanie władzy ustawodawczej.

Senatorowie na 71. sesji plenarnej COSAC

Senatorowie Grzegorz Schetyna oraz Kazimierz Ujazdowski wzięli udział w 71. posiedzeniu plenarnym COSAC w Brukseli.