Narzędzia:

Kardiologia prenatalna w Polsce tematem posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci

zdrowie 20.04.2021
Parlamentarny Zespół ds. Dzieci (fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu)

Parlamentarny Zespół ds. Dzieci, który dyskutował 20 kwietnia 2021 r. w Senacie na temat kardiologii prenatalnej w Polsce, opowiedział się za wystosowaniem apelu, aby powstał finansowany przez państwo rządowy program prenatalnej opieki kardiologicznej. Jak powiedział jego przewodnicząca senator Alicja Chybicka, im szybsze leczenie, im lepiej zorganizowany system opieki, tym większa szansa dla dziecka.

Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki, który wziął udział w posiedzeniu zespołu, nazwał kardiologię prenatalną fascynującą dziedziną medycyny. Powiedział, że jako torakochirurg i naukowiec nadaje szczególny priorytet sprawom zdrowia w Senacie, zwłaszcza że za obecnej władzy trwa” demontaż instytucji zdrowia”.   

Posiedzenie, które odbyło się z inicjatywy poseł Małgorzaty Niemczyk, otworzyła prof. Maria Respondek-Liberska, kierownik Zakładu Diagnostyki i Profilaktyki Wad Wrodzonych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i kierownik Zakładu Kardiologii Prenatalnej Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Mówiła ona o tym, że kardiologia prenatalna jest szansą dla najmłodszych, ponieważ badanie serca płodu i wczesne wykrycie wady ma ogromne znaczenie dla jego przeżycia i dalszego życia. Dzięki echokardiografii serca możliwe jest skierowanie pacjentki do ośrodka kardiologii prenatalnej i utworzenie łańcucha: perinatolog-neonatolog-kardiochirurg dziecięcy. Powiedziała, że w 2004 r. powstał ogólnopolski rejestr wad serca u płodów, nadal działający, lecz bez wsparcia resortu zdrowia. Stworzona została sieć ośrodków kardiologii prenatalnej, których zadaniem jest ustalenie diagnozy i prognozy, monitorowanie stanu płodu, przygotowanie ciężarnej do porodu, wybór porodu – siłami natury czy przez cesarskie cięcie. „Chcemy, żeby nasz pacjent w sposób optymalny przyszedł na świat. Dzięki takiej opiece unikamy wcześniactwa i konieczności podawania sterydów. Zapobiegamy zgonowi przedoperacyjnemu. Powstają oszczędności w systemie zdrowia” – oświadczyła prof. Respondek-Liberska.

Dr Iwona Strzelecka, adiunkt dydaktyczny w Zakładzie Diagnostyki i Profilaktyki Wad Wrodzonych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i sekretarz Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Kardiologii Prenatalnej przedstawiła cele i założenia Stowarzyszenia.  Chce ono szerzyć wiedzę na temat kardiologii prenatalnej wśród pacjentów, lekarzy i studentów, albowiem nie ma takiego przedmiotu na studiach medycznych. Dr Strzelecka poinformowała, że ogólnopolski rejestr problemów kardiologicznych u płodów zbiera informacje z ośrodków kardiologicznych pokazujące, że dzięki przeprowadzeniu wczesnego badania wykrywane są krytyczne wady serca wymagające interwencji kardiologicznej w pierwszej dobie życia, ciężkie wady wymagające interwencji w pierwszym miesiącu życia, ciężkie niepilne wady, które wymagają leczenia w pierwszym roku życia, a także wady letalne.

Prof. Maciej Słodki z Zakładu Kardiologii Prenatalnej Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi i rektor Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku, zaprezentował czasopismo naukowe „Prenatal Cardiology”, którego jest redaktorem naczelnym. Wskazywał, że kobieta ze zdiagnozowaną wadą płodu zmierza od jednego specjalisty do drugiego, od jednej kliniki do drugiej, tymczasem powinna być objęta opieką jednego ośrodka, gdzie wszyscy specjaliści wspólnie przygotują ją do porodu.

Oskar Sylwestrzak, przewodniczący Studenckiego Koła Naukowego Kardiologii Prenatalnej z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, proponował, aby dofinansować ogólnopolski rejestr problemów kardiologicznych u płodów,  lepiej wyceniać badanie echokardiograficzne płodu i wspierać comiesięcznym zasiłkiem rodziny borykające się z problemem wrodzonej wady serca.

Zdaniem senator Magdaleny Kochan, dla kobiet w ciąży powinny być powszechne badania prenatalne. „Mama i dziecko powinny być zdrowe - jest to ponad wszystkimi podziałami politycznymi” – powiedziała. Dodała, że należy zwracać uwagę, jak ważna jest kardiologia prenatalna i należy z całą pewnością rozszerzyć jej finansowanie. Przychyliła się do tego senator Alicja Chybicka, mówiąc, że kardiologia prenatalna powinna zostać wpisana w programy rządowe.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.

„25 lat Polski w NATO”

Wicemarszałek Rafał Grupiński otworzył w Senacie wystawę.

Prace w komisjach senackich – 18 kwietnia 2024 r.

Obradowały komisje senackie: spraw Unii Europejskiej, edukacji, praw człowieka i praworządności, spraw zagranicznych oraz petycji.