Narzędzia:

Konferencja „Odłożona niepodległość. Górny Śląsk w 1921 roku na drodze do II Rzeczypospolitej”

15.04.2021

20 kwietnia 2021 r. o godz. 11.00 w Senacie rozpoczęła się konferencja „Odłożona niepodległość. Górny Śląsk w 1921 roku na drodze do II Rzeczypospolitej”. Konferencja organizowana jest w ramach ustanowionego przez Senat roku 2021 jako Roku Powstań Śląskich. Jej inicjatorką jest senator Halina Bieda.

Spotkanie zainaugurował Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, biorą w nim także udział Wicemarszałkowie Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka i Michał Kamiński.

Celem konferencji jest uczczenie 100. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego – zrywu niepodległościowego, który był zbrojną demonstracją woli przyłączenia tego regionu do Polski. Odbędzie się ona w 148. rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego, który stanął na czele powstania.

Konferencji towarzyszy wystawa fotografii pochodzących z książki „Korfanty. Silna bestia”, którą otworzy Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki. Spotkanie z autorami książki – Barbarą Szmatloch i Józefem Krzykiem – na zakończenie konferencji poprowadzi senator Halina Bieda.

Konferencja transmitowana jest na stronie internetowej Senatu oraz na kanałach Senatu w mediach społecznościowych.

Program w załączeniu.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 11 maja 2021 r.

Obradowały komisje senackie, m.in.: ds. klimatu, zdrowia, ustawodawcza, rolnictwa, budżetu, samorządu terytorialnego, praw człowieka, spraw emigracji.

Panel dyskusyjny z okazji 10. rocznicy przyjęcia Konwencji stambulskiej

W Senacie dyskutowano na temat Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

76. rocznica zakończenia II wojny światowej

W 76. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski złożył wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie.