Narzędzia:

Wystawa „Kadry Komedy − w 90. rocznicę urodzin Krzysztofa Komedy Trzcińskiego (1931−1969)”

14.04.2021
Fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki14 kwietnia 2021 r. otworzył w Senacie wystawę „Kadry Komedy − w 90. rocznicę urodzin Krzysztofa Komedy Trzcińskiego (1931−1969)”, prezentowaną z inicjatywy senator Ewy Mateckiej.

Otwierając wystawę, Marszałek Senatu podkreślił, że Senat jest dumny, zaszczycony i szczęśliwy, że w tych trudnych, pandemicznych czasach może gościć ekspozycję, poświęconą tej wielkiej muzycznej osobowości. Jak mówił, choć świat stracił lekarza foniatrę, którym z wykształcenia był kompozytor, zyskał twórcę wspaniałej muzyki, o ogromnej sile oddziaływania.

Inicjatorka wystawy senator Ewa Matecka podkreśliła, że Krzysztof Komeda Trzciński, jak wszystkie wybitne osobowości, zostawił jej ślady wszędzie tam, gdzie przyszło mu przebywać. Mieszkał w Ostrowie Wielkopolskim kilka lat, tu ukończył szkołę i tu został odkryty jego talent. Jak powiedziała prezydent miasta Beata Klimek, Ostrów Wielkopolski jest z tego dumny, pamięta i zawsze będzie pamiętać o tym wybitnym muzyku, który stąd wyruszył w podróż po Polsce, Europie, świecie. Dowodem tego jest organizowany od 10 lat festiwal „Grand Prix Komeda”.

Redaktor naczelny Jazz Forum Paweł Brodowski zaznaczył, że obecność wystawy poświęconej Krzysztofowi Komedzie Trzcińskiemu w Senacie to wielki zaszczyt dla polskiego jazzu, którego jest on ikoną.

Wystawę przygotowało zorganizowało Ostrowskie Centrum Kultury z okazji 10-lecia Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy Trzcińskiego „Grand Prix Komeda” w Ostrowie Wielkopolskim i 90. rocznicy urodzin tego wybitnego twórcy, przypadającej 27 kwietnia 2021 r. Partnerem wystawy jest Miasto Ostrów Wielkopolski.

Wystawa na kilkunastu planszach prezentuje życie i twórczość światowej sławy kompozytora. Jej organizatorzy podkreślają, że w czasie jego pobytu w Ostrowie Wielkopolskim kształtowała się jego artystyczna wrażliwość. Tu narodził się jego jazz, który potem zapisał się w historii muzyki i filmu. Pamięć o kompozytorze w Ostrowie Wielkopolskim jest niezwykle żywa, czego dowód stanowi festiwal filmowy „Grand Prix Komeda”, poświęcony muzyce filmowej.

W otwarciu wystawy uczestniczyli też m.in. dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury Maria Szeląg i juror festiwalu „Grand Prix Komeda” pasierb artysty Tomasz Lach.

 


 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wystawa „Powstania śląskie 1919−1921”

12 maja 2021 r. w Senacie została otwarta wystawa „Powstania śląskie 1919−1921”.

Prace w komisjach senackich – 12 maja 2021 r.

Obradowały senackie komisje: praw człowieka, spraw zagranicznych, infrastruktury oraz budżetu.

Prace w komisjach senackich – 11 maja 2021 r.

Obradowały komisje senackie, m.in.: ds. klimatu, zdrowia, ustawodawcza, rolnictwa, budżetu, samorządu terytorialnego, praw człowieka, spraw emigracji.