Narzędzia:

18 marca 2021 r.

rolnictwo 18.03.2021

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, uchwalonej przez Sejm z inicjatywy rządu. Nowela ma na celu uszczelnienie rynku obrotu skażonym alkoholem etylowym, wyrobami energetycznymi czy suszem tytoniowym, a także wyeliminowanie nieprawidłowości w opodatkowaniu samochodów osobowych. Według resortu finansów, autora projektu ustawy, zaproponowane rozwiązania poprawią warunki działania uczciwym przedsiębiorcom i znacznie utrudnią działalność firmom naruszającym prawo. Ich pośrednim skutkiem będzie zwiększenie wpływów podatkowych o ponad 200 mln zł rocznie.

W trakcie dyskusji skoncentrowano się na przepisach dotyczących rynku tytoniowego. Według ministerstwa rozwiązania zawarte w nowelizacji uszczelnią rynek obrotu suszem tytoniowym. Obejmą nie tylko grupy producentów rolnych, ale także organizacje producentów rolnych, co jest zgodne z przepisami unijnymi. Nowe przepisy zakładają wprowadzenie możliwości wyłączenia z opodatkowania akcyzą nabycia lub posiadania suszu tytoniowego przez organizację jego producentów wpisaną do rejestru tych organizacji na podstawie ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych. Rozwiązania w tym zakresie funkcjonują już w odniesieniu do grup producentów rolnych. Zaproponowane rozwiązanie wzbudziło jednak sprzeciw uczestniczących w posiedzeniu komisji przedstawicieli plantatorów tytoniu. Zdaniem Przemysława Noworyty z Polskiego Związku Plantatorów Tytoniu proponowane zmiany spowodują rozszczelnienie rynku, a w efekcie straty dla plantatorów i państwa. Podobny pogląd przedstawił Krzysztof Rutkowski z Okręgowego Związku Plantatorów Tytoniu w Leżajsku. W jego opinii rynek tytoniowy jest bardzo specyficzny, a  organizacje producenckie jako zdecydowanie mniejsze niż grupy mogą być dopuszczone, ale nie powinny mieć prawa do dokonywania dostaw wewnątrzwspólnotowych. Jak przekonywał, zabezpieczenie akcyzowe  jest jedyną gwarancją, że nie będzie przestępstw. Z tymi argumentami nie zgodzili się przedstawiciele resortów rolnictwa i finansów. Jak zwrócił uwagę przedstawiciel ministerstwa finansów, systemem monitorowania objęty jest każdy podmiot niezależnie od tego, czy jest w grupie czy organizacji producentów.     

Nowelizacja ma poprawić warunki funkcjonowania uczciwym przedsiębiorcom i znacznie utrudnić działalność firmom naruszającym prawo. Zgodnie z nowymi przepisami od 2022 r. przedsiębiorcy mają składać deklaracje elektroniczne dotyczące akcyzy, co umożliwi automatyczną weryfikację i szybsze wykrycie firm dokonujących nadużyć, a w wypadku uczciwych przedsiębiorców – szybsze wydawanie decyzji. Ponadto nowela przewiduje uszczelnienie systemu uzyskiwania i cofania zezwoleń akcyzowych. Umożliwia też prowadzenie działalności na podstawie posiadanych zezwoleń pomimo powstania zaległości w podatkach, pod warunkiem złożenia odpowiedniego zabezpieczenia.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 18 kwietnia 2024 r.

Obradowały komisje senackie: spraw Unii Europejskiej, edukacji, praw człowieka i praworządności, spraw zagranicznych oraz petycji.

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa