Narzędzia:

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

01.03.2021
Fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

1 marca 2021 r., w Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach uczczono pamięć żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego. Podczas uroczystości, które odbyły się przy Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na Łączce, wieniec od marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego złożył szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski. W obchodach wziął udział wicemarszałek Senatu Marek Pęk. Uczestniczyli w nich przedstawiciele władz państwowych z premierem Mateuszem Morawieckim, Instytutu Pamięci Narodowej, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Fundacji „Łączka”, a także dzieci i członkowie rodzin żołnierzy wyklętych.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez parlament w 2011 r. Datę 1 marca wybrano dla upamiętnienia faktu, że właśnie tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej wykonano wyrok śmierci na 7 członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce, będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

W Senacie dyskutowano o przyszłości transportu publicznego w Polsce

Powstanie zespół, który zajmie się pracami nad inicjatywą legislacyjną dotyczącą ustawy o zbiorowym transporcie publicznym

Spotkanie Marszałka Senatu RP z ambasadorem Rumunii

W dniu 22 kwietnia 2021 r. pożegnalną wizytę złożył Marszałkowi Senatu RP prof. Tomaszowi Grodzkiemu kończący misję dyplomatyczną w Polsce ambasador Rumunii, Ovidiu Dranga.

Prace w komisjach senackich – 22 kwietnia 2021 r.

Obradowała Komisja Nadzwyczajna ds. Klimatu.