Narzędzia:

Marszałek Senatu o 21. posiedzeniu Izby

17.02.2021
fot. Marta Marchlewska - Kancelaria Senatu

Podczas rozpoczętego w środę, 17 lutego br.,trzydniowego posiedzenia Senat zajmie się między innymi kwestią wyboru nowego rzecznika praw obywatelskich - poinformował na briefingu prasowym Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki.

Jak poinformował Marszałek, Senat zajmie stanowisko wobec kandydatury Piotra Wawrzyka, którego na funkcję RPO wskazał Sejm, w czwartek, 18 lutego.  

"Jutro będzie procedowane wyrażenie zgody lub brak zgody na osobę kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich wskazanego przez Sejm; głosowanie nad tą uchwałą odbędzie się zaraz po omówieniu tego punktu" – poinformował Marszałek Senatu.

Prof. Tomasz Grodzki poinformował ponadto, ze w porządku obrad trzydniowego posiedzenia Senatu znajduje się m.in. także ustawa o służbie zagranicznej. Jak zaznaczył, jest ona bardzo negatywnie odbierana przez senatorów i „raczej jest bez szans na powodzenie”.

Marszałek Senatu zapowiedział, że Izba zajmie się także projektem inicjatywy ustawodawczej - tzw. specustawy odszkodowawczej. Dotyczy ona odszkodowań od Skarbu Państwa dla przedsiębiorców, pokrzywdzonych przez pandemię COVID-19. Marszałek Grodzki przypomniał, że w sejmowej zamrażarce leży już co najmniej kilka projektów, dotyczących pomocy dla tych, których  pandemia pozostawia bez środków do życia. „Projekt, który będzie omawiany na tym posiedzeniu również się w to wpisuje, głównie w zakresie odszkodowań” – zaznaczył prof. Grodzki.

Marszałek poinformował także, że Senat rozpatrzy dwie rocznicowe uchwały – dla uczczenia 50. rocznicy strajku łódzkich włókniarek, oraz 40. rocznicy podpisania porozumień ustrzycko
-rzeszowskich i powstania „Solidarności” Rolników Indywidualnych. Zapowiedział, że Izba rozpatrzy uchwałę, dotyczącą losów Aleksieja Nawalnego a także uchwałę w sprawie wolnych mediów. „Wolne media, wokół toczy się burzliwa dyskusja w ostatnich dniach, są przedmiotem szczególnej troski i zainteresowania Senatu RP” – podkreślił prof. Tomasz Grodzki.