Narzędzia:

Nie żyje Barbara Kukulska, wieloletnia prezes Zjednoczenia Polskiego w RPA

18.01.2021
Barbara Kukulska

17 stycznia 2021 roku zmarła Barbara Kukulska, wieloletnia prezes największej polonijnej organizacji w Republice Południowej Afryki – Zjednoczenia Polskiego w Johannesburgu, założonego w 1948 roku jako Zjednoczenie Osadników Polskich, inicjatorka powstania Związku Sybiraków RPA, redaktor naczelna biuletynu „Wiadomości Polonijne”, członek Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu Rzeczypospolitej Polskiej IX kadencji. Za zasługi i osiągnięcia odznaczona medalami „Pro Memoria”, „Pro Patria” oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Barbara Kukulska swoją działalnością na rzecz środowisk polonijnych wniosła ważny wkład w upowszechnianie wiedzy o obecności Polaków w Republice Południowej Afryki oraz w umacnianie dobrego imienia i wizerunku Polski za granicą. Była ambasadorem sprawy polskiej i orędownikiem zachowania polskiej tożsamości narodowej wśród młodych pokoleń Polonii południowoafrykańskiej.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej, sprawujący zgodnie z historyczną tradycją patronat nad Polonią i Polakami w świecie, składa wyrazy głębokiego współczucia Jej Bliskim.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Konkurs o Nagrodę Marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych rozstrzygnięty

Konkurs o Nagrodę Marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych został rozstrzygnięty

Komunikat Biura Polonijnego w sprawie unieważnienia naboru ofert

Szef Kancelarii Senatu unieważnił nabór ofert na realizację zadań publicznych w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2020 roku

Wystąpienie Marszałka RP z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą

W dniu Waszego Święta życzę Wam zdrowia i wszelkiej pomyślności. W tych trudnych dniach bądźmy zjednoczeni w rodzinach i wspólnotach Rodaków. Czerpmy z tej wyjątkowej więzi siłę i głęboką nadzieję na lepsze jutro.