Narzędzia:

16 grudnia 2020 r.

legislacja polityka społeczna 16.12.2020

Komisje: Ustawodawcza, Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej przeprowadziły pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej, przygotowanego przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

Projektowana nowelizacja stanowi realizację postulatu zawartego w petycji P9–47/19, skierowanej do Senatu. Jej autor wnosi o zmianę ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, dotyczącą przepisu, zgodnie z którym „rodzinny dom pomocy jest prowadzony na podstawie umowy zawartej przez osobę fizyczną albo organizację pożytku publicznego z gminą właściwą ze względu na miejsce położenia rodzinnego domu pomocy”. Komisja w projektowanej nowelizacji proponuje zmianę, która pozwoli na zawarcie umowy na prowadzenie rodzinnego domu pomocy z gminą sąsiadującą, pod warunkiem że gmina właściwa ze względu na miejsce położenia domu nie zapewnia na swoim terenie możliwości korzystania całodobowo z usług bytowych i opiekuńczych prowadzonych w tej formie.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed pozytywnie ocenił zmiany zaproponowane w projekcie. Poinformował także, trwają prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, który uwzględnia również zajęcie się tą kwestią.

Podczas dyskusji senatorowie Jerzy Czerwiński i Andrzej Pająk zastanawiali się, czy zapis, że umowę  na prowadzenie rodzinnego domu pomocy można zawrzeć z gminą sąsiadującą, nie ogranicza obszarowo możliwości powstawania takich domów. Jak wyjaśnił przewodniczący Komisji Ustawodawczej senator Krzysztof Kwiatkowski, zgodnie z istniejącym orzecznictwem przez gminy sąsiadujące rozumie się te leżące w pobliżu. Wiceminister Stanisław Szwed stwierdził, że pensjonariusz domu pomocy powinien przebywać placówce położonej niezbyt daleko od miejsca zamieszkania, aby nie tracić kontaktu ze swoim otoczeniem, stąd takie określenie w przepisach. Z opinią tą zgodzili się senatorowie Ryszard Majer i Magdalena Kochan, która oceniła, że to dobry projekt, a rodzinne domy pomocy są lepszą formą opieki senioralnej.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 20 marca 2024 r.

Obradowały komisje: Spraw Unii Europejskiej, Petycji, Obrony Narodowej oraz Spraw Zagranicznych.

Prace w komisjach senackich – 19 marca 2024 r.

Obradowały senackie komisje: kultury, infrastruktury, ustawodawcza,

Prace w komisjach senackich – 13 marca 2024 r.

Komisja Petycji rozpatrzyła 7 petycji.