Narzędzia:

13 listopada 2020 r.

zdrowie 13.11.2020

„Senat jest otwarty na wszelkie inicjatywy prozdrowotne” – zapewnił marszałek Tomasz Grodzki podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy, które odbyło się 13 listopada 2020 r. w Senacie i  on-line w przeddzień Światowego Dnia Cukrzycy. W wystąpieniu otwierającym obrady zespołu marszałek Senatu zwrócił uwagę, że w czasie pandemii koronawirusa wiele chorób jest „ewidentnie zaniedbywanych”, a jedną z nich jest cukrzyca. Jak podkreślił, to niezwykle podstępne schorzenie, które w skryty i niebezpieczny sposób pustoszy organizm człowieka. „Dlatego szczególnie doceniam, że w obecnym czasie znalazło się grono wybitnych fachowców, którzy chcą się zastanowić, w jaki sposób można określić perspektywy walki z cukrzycą,  będącą gigantycznym problemem społecznym” – powiedział marszałek Tomasz Grodzki.

Podczas briefingu poprzedzającego posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy marszałek Senatu ocenił, że cukrzyca to „cichy zabójca” wielu milionów Polek i Polaków. Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy posłanka Ewa Kołodziej poinformowała, że na cukrzycę choruje w Polsce około 3 mln osób, a kolejne 5 mln znajduje się w grupie ryzyka. Zdaniem posłanki pomimo pandemii nie można zaprzestać zarówno leczenia cukrzycy, jak i dyskutowania o tym, co jest ważne dla pacjentów z tą chorobą. Obecna na konferencji wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska zwróciła uwagę, że potrzebna jest większa wiedza i świadomość społeczna dotycząca cukrzycy, a spotkania takie jak to pozwalają parlamentarzystom na tworzenie lepszego prawa, uwzględniającego potrzeby zarówno środowiska medycznego, jak i pacjentów.   

Podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy parlamentarzyści, eksperci, lekarze, pielęgniarki, a także przedstawiciele organizacji pacjenckich i organizacji pozarządowych, rozmawiali m.in. o cukrzycy w dobie COVID-19 oraz o potrzebie zmian  w postrzeganiu tej choroby i retorycznych środkach komunikacji z pacjentem. W obradach wzięły również udział przewodnicząca i wiceprzewodnicząca Komisji Zdrowia senator Beata Małecka-Libera i senator Alicja Chybicka.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

1 grudnia 2020 r.

Wręczenie nominacji członkom Rady Gospodarczej – Zespołu Doradców ds. Gospodarczych przy Marszałku Senatu RP

27 listopada 2020 r.

Orędzie marszałka Senatu

23 listopada 2020 r.

W Senacie odbyła się konferencja „O sprawiedliwy system podatkowy – rozwiązania dla spółek komandytowych”