Narzędzia:

Marszałek Senatu: wolność to największa wartość III Rzeczypospolitej

społeczeństwo 13.11.2020
Fot. Łukasz Kamiński - Kancelaria Senatu

Wolność to największa wartość III Rzeczypospolitej – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki w wykładzie wygłoszonym w piątek, 13 listopada br. podczas Igrzysk Wolności. To coroczne spotkanie polityków, naukowców i ekspertów, poświęcone wyzwaniom XXI wieku. W swoim wystąpieniu, poświęconym wartościom III RP, Marszałek nakreślił diagnozę ostatniego trzydziestolecia, zwrócił także uwagę na najważniejsze jego zdaniem wartości, niezbędne do odbudowy wspólnoty i społeczeństwa obywatelskiego.

W ocenie prof. Grodzkiego III RP przyniosła nam nie tylko poczucie wolności, ale też  „wolność oczywistą”, kiedy to mogliśmy w końcu decydować sami o swoich losach i uwolnić się od jarzma komunizmu. „Wolność to był największy wkład w tworzenie III RP” – podkreślił Marszałek Senatu. Zwrócił jednocześnie uwagę, że po 1989 roku w Polsce bezzasadnie zwyciężyło naiwne przekonanie, że demokracja i kapitalizm załatwią za nas wszystko „Może nie zrozumieliśmy, że nie magiczna ręka rynku, tylko mrówcza praca, organiczna praca każdego z nas zbuduje dobrobyt Rzeczypospolitej, nie mogliśmy się zdecydować, czy wybrać dla Polski model europejskiego państwa dobrobytu z rozbudowanymi programami socjalnymi, czy amerykański model „self-made mana” – przyznał Marszałek.  spojrzymy bez emocji na to, jak zmieniła się Polska, zwłaszcza po wejściu do Unii Europejskiej, jak zmieniło się nasze życie, jakie perspektywy są przed naszymi dziećmi i wnukami,  to możemy być dumni z tych 30 lat, pomimo tego, że nie wszystko poszło tak, jak chcieliśmy”- ocenił prof. Tomasz Grodzki. Zwrócił także uwagę na popełnione w jego przekonaniu błędy, polegające na niezauważeniu rodzących się „demonów fundamentalizmu, nacjonalizmu i ksenofobii. „Przegapiliśmy rodzenie się ciemnych stron naszej rzeczywistości, nie zadbaliśmy, by młode pokolenie kształcić w poczuciu że cywilizacja europejska, wspólnota europejska, to nie jest tylko bankomat dla złoczyńców i malwersantów, ale przede wszystkim jest to wspólnota wartości, które powinniśmy razem podzielać , w których Polska jest zanurzona od tysiąclecia” – mówił Marszałek. Nawiązał także do zapowiadanego przez rząd weta dla nowego unijnego budżetu. „Zła wola pozostaje złą wolą, tłumaczenia, że robimy to w interesie narodu, jak choćby teraz próby wetowania budżetu europejskiego czy ukrytego Polexitu są ewidentnie pokrętne” – ocenił prof. Grodzki

Marszałek Senatu powiedział także, że ludzie „zachłyśnięci wolnością” muszą zrozumieć, że wolność to przede wszystkim odpowiedzialność. Trzeba ją kultywować, bronić jej, ale nie wolno jej nadużywać. Przywołał w tym miejscy powiedzenie prof. Władysława Bartoszewskiego o tym, że warto być przyzwoitym. „To nie jest tylko pusty frazes, bo wolność pozwala na wiele, ale czasem zwykła ludzka przyzwoitość każde nam się powstrzymywać przed niektórymi działaniami” – zaznaczył Marszałek.

Według prof. Tomasza Grodzkiego w Polsce musimy odbudować  fundamentalne zasady demokratycznego państwa: praworządność, poszanowanie drugiego człowieka, zrozumienie, że wszyscy mamy takie same prawa i obowiązki. „Różnorodność tego narodu nie jest jego wadą, tylko zaletą, bo za różnorodnością postępuje kreatywność i harmonijny rozwój naszej społeczności” – podkreślił Marszałek. „Musimy zrozumieć, że ścieranie się poglądów, w demokratycznych debatach to jedyny sposób na unikniecie dryfowania w kierunku rządów autorytarnych czy dyktatorskich. Otwarty dialog to jest jedyny sposób, by wypracowywac w mozolnym demokratycznym procesie konstruktywne, dobre rozwiązania. Jak nie będzie demokracji, to będzie dyktarura, autorytaryzm i rządy ludzi niegodnych" – powiedział Marszałek Grodzki.

Igrzyska Wolności organizuje co roku w Łodzi Fundacja Liberté!. W tym roku, że względu na pandemię koronawirusa, odbywają się one on-line.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie Przewodniczących Parlamentów Państw Grupy Wyszehradzkiej

Budujmy naszą tożsamość, patrzmy w przyszłość, wzmacniajmy V4, ale nie zapominajmy, że jesteśmy jedną wielką rodziną europejską – apelował Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki podczas rozmów 16 lipca br. w Fehérvárcsurgó na Węgrzech.

Marszałek Senatu RP na uroczystości nadania tytułów Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Ci, których dziś honorujemy, nie byli obojętni. Będąc zagrożonymi, nie odmówili pomocy tym, którzy byli zagrożeni jeszcze bardziej – powiedział prof. Tomasz Grodzki podczas uroczystości, która odbyła się 7 lipca br. w Warszawie.

Nagroda „Polonicus” dla Senatu RP

Wyróżnienie przyznane przez organizacje polonijne za długoletnią opiekę Senatu nad Polonią odebrał 28 czerwca br. podczas uroczystości w Akwizgranie w Niemczech Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki.