Narzędzia:

Marszałek Senatu: wolność to największa wartość III Rzeczypospolitej

społeczeństwo 13.11.2020
Fot. Łukasz Kamiński - Kancelaria Senatu

Wolność to największa wartość III Rzeczypospolitej – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki w wykładzie wygłoszonym w piątek, 13 listopada br. podczas Igrzysk Wolności. To coroczne spotkanie polityków, naukowców i ekspertów, poświęcone wyzwaniom XXI wieku. W swoim wystąpieniu, poświęconym wartościom III RP, Marszałek nakreślił diagnozę ostatniego trzydziestolecia, zwrócił także uwagę na najważniejsze jego zdaniem wartości, niezbędne do odbudowy wspólnoty i społeczeństwa obywatelskiego.

W ocenie prof. Grodzkiego III RP przyniosła nam nie tylko poczucie wolności, ale też  „wolność oczywistą”, kiedy to mogliśmy w końcu decydować sami o swoich losach i uwolnić się od jarzma komunizmu. „Wolność to był największy wkład w tworzenie III RP” – podkreślił Marszałek Senatu. Zwrócił jednocześnie uwagę, że po 1989 roku w Polsce bezzasadnie zwyciężyło naiwne przekonanie, że demokracja i kapitalizm załatwią za nas wszystko „Może nie zrozumieliśmy, że nie magiczna ręka rynku, tylko mrówcza praca, organiczna praca każdego z nas zbuduje dobrobyt Rzeczypospolitej, nie mogliśmy się zdecydować, czy wybrać dla Polski model europejskiego państwa dobrobytu z rozbudowanymi programami socjalnymi, czy amerykański model „self-made mana” – przyznał Marszałek.  spojrzymy bez emocji na to, jak zmieniła się Polska, zwłaszcza po wejściu do Unii Europejskiej, jak zmieniło się nasze życie, jakie perspektywy są przed naszymi dziećmi i wnukami,  to możemy być dumni z tych 30 lat, pomimo tego, że nie wszystko poszło tak, jak chcieliśmy”- ocenił prof. Tomasz Grodzki. Zwrócił także uwagę na popełnione w jego przekonaniu błędy, polegające na niezauważeniu rodzących się „demonów fundamentalizmu, nacjonalizmu i ksenofobii. „Przegapiliśmy rodzenie się ciemnych stron naszej rzeczywistości, nie zadbaliśmy, by młode pokolenie kształcić w poczuciu że cywilizacja europejska, wspólnota europejska, to nie jest tylko bankomat dla złoczyńców i malwersantów, ale przede wszystkim jest to wspólnota wartości, które powinniśmy razem podzielać , w których Polska jest zanurzona od tysiąclecia” – mówił Marszałek. Nawiązał także do zapowiadanego przez rząd weta dla nowego unijnego budżetu. „Zła wola pozostaje złą wolą, tłumaczenia, że robimy to w interesie narodu, jak choćby teraz próby wetowania budżetu europejskiego czy ukrytego Polexitu są ewidentnie pokrętne” – ocenił prof. Grodzki

Marszałek Senatu powiedział także, że ludzie „zachłyśnięci wolnością” muszą zrozumieć, że wolność to przede wszystkim odpowiedzialność. Trzeba ją kultywować, bronić jej, ale nie wolno jej nadużywać. Przywołał w tym miejscy powiedzenie prof. Władysława Bartoszewskiego o tym, że warto być przyzwoitym. „To nie jest tylko pusty frazes, bo wolność pozwala na wiele, ale czasem zwykła ludzka przyzwoitość każde nam się powstrzymywać przed niektórymi działaniami” – zaznaczył Marszałek.

Według prof. Tomasza Grodzkiego w Polsce musimy odbudować  fundamentalne zasady demokratycznego państwa: praworządność, poszanowanie drugiego człowieka, zrozumienie, że wszyscy mamy takie same prawa i obowiązki. „Różnorodność tego narodu nie jest jego wadą, tylko zaletą, bo za różnorodnością postępuje kreatywność i harmonijny rozwój naszej społeczności” – podkreślił Marszałek. „Musimy zrozumieć, że ścieranie się poglądów, w demokratycznych debatach to jedyny sposób na unikniecie dryfowania w kierunku rządów autorytarnych czy dyktatorskich. Otwarty dialog to jest jedyny sposób, by wypracowywac w mozolnym demokratycznym procesie konstruktywne, dobre rozwiązania. Jak nie będzie demokracji, to będzie dyktarura, autorytaryzm i rządy ludzi niegodnych" – powiedział Marszałek Grodzki.

Igrzyska Wolności organizuje co roku w Łodzi Fundacja Liberté!. W tym roku, że względu na pandemię koronawirusa, odbywają się one on-line.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.

Marszałek Senatu spotkała się z prezydent Słowacji

Małgorzata Kidawa-Błońska rozmawiała z Zuzaną Čaputovą, która przybyła do Polski z oficjalną wizytą.

Marszałek Senatu wzięła udział w inauguracji XVI Międzynarodowej Konferencji Naukowej Praw Człowieka

Konferencja naukowa poświęcona była 75-leciu oddziaływania Rady Europy na kształtowanie europejskiej przestrzeni prawnej w obszarach demokracji, praworządności i ochrony praw człowieka