Narzędzia:

Raport „Zrozumieć COVID” na posiedzeniu Senackiego Zespołu – Zdrowie Polaków

zdrowie 19.10.2020
Senacki Zespół -Zdrowie Polaków (Fot. Łukasz Kamiński - Kancelaria Senatu)

Noszenie maseczek, trzymanie dystansu społecznego, dbanie o higienę to aktualne zalecenia dla społeczeństwa w walce z epidemią – wynika z  raportu „Zrozumieć COVID” przygotowanego przez prof. Jerzego Duszyńskiego i Zespół Polskiej Akademii Nauk, który został zaprezentowany na posiedzeniu Senackiego Zespołu-Zdrowie Polaków.

Zespół PAN, na prośbę Marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego zobowiązał się do opracowania najważniejszych zaleceń dla społeczeństwa dotyczących działań związanych z epidemią.

Przewodnicząca Senackiego Zespołu – Zdrowie Polaków Beata Małecka-Libera zapowiedziała, że Senat i PAN rozpoczynają kampanię społeczną pod hasłami – nośmy maseczki, trzymajmy dystans, dbajmy o higienę.

W ocenie prof. Jerzego Duszyńskiego cała batalia o wygaszenie epidemii odbywa się na poziomie społeczeństwa. To od ludzi zależy, jak dalej będzie ona przebiegać. Jeśli ludzie będą się stosować do tych zaleceń to wzrosną szanse na wygaszenie epidemii – powiedział prof. Duszyński. Tymczasem maseczki nosi jedynie 40–45 proc. społeczeństwa. Prof. Duszyński podkreślił, że interdyscyplinarny zespół PAN powstał po to, by społeczeństwo otrzymywało wiarygodne informacje nt. epidemii i aktualnej sytuacji.

Według ekspertów z Zespołu  kwarantanna po 3 dniach od wystąpienia objawów zakażenia wirusem COVID  ma ograniczone efekty, a śledzenie kontaktów z zarażonymi po 7 dniach – nie ma znaczenia, bo ludzie zarażają zanim wystąpią objawy zakażenia. W tym kontekście mówili, że kluczowe znaczenie na ograniczenie epidemii ma wydolność Inspekcji Sanitarnej. Zdaniem ekspertów w Polsce  wykrywa się ok. 20 proc. przypadków zarażenia, tymczasem, żeby skutecznie kontrolować rozwój epidemii trzeba by  wykrywać 80 proc. zakażeń. Wskazywali na konieczność  szerszego testowania, opracowania strategii testowania, jeśli nie chcemy wygaszać epidemii restrykcjami.

Prof. Andrzej Rychard mówił o percepcji społecznej epidemii. Wskazywał, że brakuje silnej kampanii społecznej, że potrzebny jest spójny przekaz. Podkreślił, że wiele zależy od zachowania liderów życia publicznego, od przekazu mediów i autorytetów.

W kontekście spójnego przekazu do społeczeństwa Marszałek Senatu powiedział, że trzeba zwrócić się z apelem do telewizji publicznej o przedstawianie prawdy w kwestii epidemii w naszym kraju. Zdaniem Marszałka Grodzkiego należałoby się zastanowić, czy nie zaapelować do lekarzy rodzinnych, by oni kierowali rodziny na kwarantannę, aby odciążyć Sanepid. Zdaniem Marszałka realna izolacja i szybkie poddanie kwarantannie mogą przynieść efekty. W ocenie Marszałka to spotkanie powinno zaowocować rekomendacjami skierowanymi do społeczeństwa dotyczącymi koniecznych działań w związku z epidemią.

Raport „Zrozumieć COVID-19” opracowany został przez Zespół ekspertów przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk. Naukowcy przedstawili w nim aktualny stan wiedzy na temat wirusa SARS-CoV-2, choroby COVID-19 oraz jej skutki medyczne, psychologiczne, gospodarcze i społeczne.

Autorami dokumentu „Zrozumieć COVID-19” są członkowie interdyscyplinarnego Zespołu ds. COVID-19 przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk. Zespołowi przewodzi prof. dr hab. Jerzy Duszyński. W skład zespołu wchodzą: dr Aneta Afelt – geograf, dr hab. Anna Ochab-Marcinek – fizyk-teoretyk, prof. dr hab. n. med. Radosław Owczuk – lekarz, prof. dr hab. Krzysztof Pyrć – wirusolog, biolog, prof. dr hab. Magdalena Rosińska – lekarz i biostatystyk, prof. dr hab. Andrzej Rychard – socjolog, dr hab. n. med. Tomasz Smiatacz – lekarz. Zespół wspomagali również: prof. Anna Giza-Poleszczuk i prof. Małgorzata Kossowska.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 28 czerwca 2022 r.

Obradowały senackie komisje: rodziny, praw człowieka, ustawodawcza, budżetu, emigracji, infrastruktury, gospodarki, rolnictwa, kultury, środowiska, samorządu terytorialnego, klimatu.

Wizyta irańsko-polskiej grupy parlamentarnej

27 czerwca br. wizytę w Polsce rozpoczęła Grupa Przyjaźni Parlamentarnej Islamskiej Republiki Iranu i Rzeczypospolitej Polskiej. Irańscy parlamentarzyści odwiedzili Gorzów Wielkopolski, gdzie spotkali się m.in. z lubuskimi przedsiębiorcami.

Konferencja „Droga do uniezależnienia energetycznego Polski i regionu”

Podczas dyskusji w Senacie na temat sposobów uniezależnienia energetycznego Polski podkreślano, że trzeba szukać wiarygodnych i stabilnych dostawców surowców energetycznych i korzystać z nowoczesnych technologii.