Narzędzia:

Wystawa poświęcona św. Janowi Pawłowi II

13.10.2020
Fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

„Ta wystawa jest dla mnie szczególna. Mieliśmy wczoraj okazję złożyć kwiaty na grobie św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra w Rzymie” – powiedział marszałek Tomasz Grodzki, otwierając w Senacie wystawę „Jan Paweł II – obrońca praw narodów”. Przypomniał, że Senat ustanowił rok 2020 Rokiem Jana Pawła II. Jak podkreślił, nadal aktualne są hasła stanowiące tytuły plansz wystawowych, będące rozwinięciem przesłania polskiego papieża na rzecz podmiotowości narodów i ludów takie jak: „Nie ma wolności bez Solidarności”, „Europejskie powołanie Ukrainy”, „Każdy naród ma prawo do suwerenności – Białoruś” czy „Za wolność Naszą i Waszą”. „Tu nic się nie zdezaktualizowało” – podkreślił. Marszałek Tomasz Grodzki przypomniał też, że papież zawsze opowiadał się za poszanowaniem godności człowieka, a jej deptanie określał bardzo stanowczo mianem „nowego pogaństwa”. „To musimy zapamiętać z jego nauk. To przesłanie przyświeca m.in. Senatowi RP, który nigdy nie zgodzi się na deptanie przyrodzonej godności ludzkiej, nigdy nie zgodzi się na łamanie praworządności, brak zrozumienia, że nasza różnorodność jest naszą siłą, nie wadą, a kreatywność narodu buduje jego dobrą przyszłość. Nigdy nie pozwolimy też, żeby ktokolwiek temu przeczył albo o tym zapominał” – mówił marszałek Tomasz Grodzki.

„To, co tu prezentujemy, jest esencją nauczania Jana Pawła II w obszarze wolności, która przekracza wymiar jednostkowy, a trafia do wspólnoty narodów i państw, będąc jednocześnie wciąż tak samo aktualnym wezwaniem do poszanowania godności” – mówił podczas otwarcia wystawy dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Michał Senk. „Jednym z najczęściej pojawiających się słów jest kultura, która jest nośnikiem tożsamości i pozwala przetrwać nawet wtedy, kiedy granic formalnych nie ma” – przekonywał.

Ekspozycję, zaprezentowaną w Senacie z inicjatywy senatora Kazimierza Michała Ujazdowskiego, przygotowało Centrum Myśli Jana Pawła II. Na 14 planszach wystawowych ukazano uniwersalny wymiar oddziaływania myśli Ojca Świętego, jego konsekwencję w promocji praw narodów do zachowania własnej tożsamości i kształtowania swojego losu.


 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

17. posiedzenie Senatu ‒ zapowiedź

26‒29 października 2020 r. odbędzie się 17. posiedzenie Senatu. Zaplanowano na nim m.in. rozpatrzenie nowelizacji, która przewiduje zwolnienie personelu medycznego skierowanego do walki z epidemią z odpowiedzialności karnej za błędy.

Prace w komisjach senackich – 22 października 2020 r.

Komisja Ustawodawcza rozpatrzyła pięć projektów uchwał okolicznościowych dotyczących ustanowienia patronów roku 2021 r. i zdecydowała o rozpoczęciu prac nad podjęciem inicjatywy ustawodawczej dotyczącej nowelizacji ustawy – Kodeks postępowania karnego

26 października Senat zajmie się ustawą o walce z pandemią

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki poinformował, że Senat zbierze się na posiedzeniu w najbliższy poniedziałek, by rozpatrzeć ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19.