Narzędzia:

28 września 2020 r.

legislacja edukacja i kultura 28.09.2020

Komisja Kultury i Środków Przekazu postanowiła zaproponować Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o Radzie Mediów Narodowych, uchwalonej przez Sejm na podstawie projektu poselskiego. Nowela reguluje procedurę powoływania przez prezydenta członka RMN w wypadku wygaśnięcia członkostwa przed upływem kadencji. Przepisy dotąd obowiązującej ustawy zakładały, że wygaśnięcie członkostwa przed upływem kadencji następuje w 4 przypadkach: śmierci członka Rady, zrzeczenia się przez niego funkcji, skazania go prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione z winy umyślnej, złożenia przez niego niezgodnego z prawdą oświadczenia lustracyjnego, które zostało stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu. Zgodnie z nowelizacją w wypadku odwołania członka Rady prezydent RP wyznaczy termin na zgłaszanie kandydatów nie później niż 14 dni od dnia wydania postanowienia w sprawie odwołania członka Rady. Dodatkowo nowela zakłada, że w wypadku wygaśnięcia członkostwa w RMN prezydent wyznacza termin na zgłoszenie kandydata nie później niż 14 dni od dnia wydania postanowienia w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia członkostwa w Radzie. Nowelizacja przewiduje też, że jeżeli jest jedno wolne miejsce w Radzie przeznaczone dla osób powoływanych przez prezydenta RP, prawo zgłoszenia po jednym kandydacie na to miejsce przysługuje kolejno 2 najliczniejszym klubom opozycyjnym. W noweli wskazano ponadto, że jeżeli klub opozycyjny uprawniony do zgłoszenia kandydatów nie skorzysta z tego prawa w wyznaczonym terminie, to przechodzi ono na najliczniejszy z klubów opozycyjnych pominięty przy zastosowaniu tego przepisu, a prezydent wyznacza temu klubowi opozycyjnemu termin 14 dni od upływu terminu na zgłoszenie kandydata.

W opinii komisji zaproponowane rozwiązania mają charakter czysto techniczny i incydentalny. Przypomniano jednocześnie, że komisja postanowiła podjąć inicjatywę ustawodawczą w zakresie nowelizacji ustawy z 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego (K 13/16) i wniosła projekt ustawy o uchyleniu ustawy o Radzie Mediów Narodowych.

Tego samego dnia komisja kultury pozytywnie zaopiniowała  wniosek przewodniczącego Komisji Nauki, Edukacji i Sportu senatora Kazimierza Wiatra o zorganizowanie w Senacie wystawy „Rok 2020 Rokiem Fizyki”. Ekspozycja będzie towarzyszyć konferencji poświęconej stuleciu Polskiego Towarzystwa Fizycznego, która odbędzie się 30 października 2020 r.

 

 

 

 


 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 24 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Prace w komisjach senackich – 23 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Petycji.

Prace w komisjach senackich – 18 kwietnia 2024 r.

Obradowały komisje senackie: spraw Unii Europejskiej, edukacji, praw człowieka i praworządności, spraw zagranicznych oraz petycji.