Narzędzia:

16. posiedzenie Senatu – pierwszy dzień

29.09.2020
Fot. Michał Józefaciuk, Kancelaria Senatu

Wieczorem 29 września 2020 r. zakończył się pierwszy dzień 16. posiedzenia Senatu.

Porządek obrad został rozszerzony o punkt: drugie czytanie projektu uchwały w 45-lecie ruchu Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Polsce.

Marszałek Senatu zapowiedział, że ustawa o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw zostanie rozpatrzona podczas tego posiedzenia, 13 października 2020 r., po przygotowaniu sprawozdań przez komisje senackie.

Izba w obecności przewodniczącej prezydium Obywatelskiego Parlamentu Seniorów Krystyny Lewkowicz podjęła uchwałę w 45-lecie ruchu Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Polsce (inicjatywa grupy senatorów). Podkreślono w niej, że środowisko Uniwersytetów Trzeciego Wieku było inicjatorem rozwoju polityki senioralnej w Polsce, współtworzonej z rządem, Sejmem i Senatem oraz organami samorządu terytorialnego, a także zorganizowanej aktywności reprezentacji osób starszych w środowisku lokalnym, a także na poziomie regionalnym i krajowym. Senat, przekonany o szczególnej roli Uniwersytetów Trzeciego Wieku we współczesnej Polsce i ich znaczeniu dla edukacji i aktywności społecznej osób starszych, oddaje w nim hołd profesor Halinie Szwarc – inicjatorce i założycielce pierwszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku – i składa podziękowania wszystkim osobom współtworzącym ruch Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Polsce.

Senat rozpatrzył:

Ustawę o zmianie ustawy o transporcie kolejowym (projekt rządowy) mającą na celu m.in. dalszy rozwój tego sektora. Wprowadza do prawa krajowego przepisy unijne stanowiące tzw. filar techniczny IV Pakietu Kolejowego w zakresie działalności jednostek notyfikowanych na podstawie dyrektywy unijnej w sprawie interoperacyjności systemu kolei. Nowela zobowiązuje też prezesa Urzędu Transportu Kolejowego do poboru opłat za wydanie m.in. autoryzacji i certyfikatów bezpieczeństwa, a także do wydawania zezwoleń na dopuszczenie urządzeń przytorowych do eksploatacji czy pojazdów kolejowych do obrotu.

Nowelizację ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego (projekt rządowy), która ma umożliwić awans zawodowy pracownikom Centrów Powiadamiania Ratunkowego (CPR), żeby zatrzymać tych najbardziej zaangażowanych i doświadczonych. Operatorzy numerów alarmowych zostaną ponadto objęci ochroną przysługującą funkcjonariuszom publicznym, aby zapobiegać sytuacjom, w których dokonujący zgłoszeń bezkarnie im grożą. Ustawa przewiduje również powstanie Krajowego Centrum Monitorowania Systemu Powiadamiania Ratunkowego, mającego zajmować się m.in. utrzymaniem i rozwojem systemu teleinformatycznego CPR, nadzorem nad przestrzeganiem procedur obsługi zgłoszeń alarmowych, opracowywaniem kryteriów oceny pracy CPR i ich pracowników, przygotowywaniem i prowadzeniem szkoleń.

Ustawę o zmianie ustawy o Radzie Mediów Narodowych (projekt poselski) wprowadzającą procedurę związaną z powołaniem przez prezydenta RP członka Rady w razie wygaśnięcia członkostwa przed upływem kadencji. Zgodnie z nią prezydent wyznaczałby termin na zgłoszenie kandydata nie później niż 14 dni od dnia wydania postanowienia w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia członkostwa w radzie. Jeżeli 1 miejsce w radzie, przeznaczone dla osób powoływanych przez prezydenta, zostanie wolne, prawo zgłoszenia po 1 kandydacie na to miejsce przysługiwałoby kolejno 2 najliczniejszym klubom opozycyjnym.

Ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19 (projekt rządowy) przewiduje ona m.in. podwyższenie o 1 mld 850 mln zł kapitału zakładowego PLK SA z wykorzystaniem Funduszu Kolejowego. Zakłada również dokapitalizowanie obligacjami o wartości nie więcej niż 1 mld zł portów morskich o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej, w tym 150 mln euro dla Zarządu Morskiego Portu Gdynia. Przewiduje także przekazanie dodatkowych środków do Funduszu Dróg Samorządowych, obniżenie od 2021 r. akcyzy od paliw silnikowych i podwyższenie opłaty paliwowej. Nowela zakłada także skorelowanie stawek VAT ze stanem finansów publicznych, czyli z ogólną kondycją gospodarki w związku ze stanem epidemii. Umożliwia też wydłużenie o kolejny rok realizowania wydatków budżetowych zaplanowanych na 2020 r. Nowe przepisy przewidują ponadto, że powrót do stawek VAT w wysokości 22% i 7%, planowany w 2021 r., zostanie odroczony.

Ustawę o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn (projekt poselski), która poszerza krąg uprawnionych do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn m.in. o wychowanków rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka. Zgodnie z uzasadnieniem dzieci w zastępczej opiece rodzinnej czy rodzinnym domu dziecka w większości są wychowywane przez całe swoje dzieciństwo, w wielu wypadkach swoich opiekunów uważają za prawdziwych rodziców, a opiekunowie podopiecznych ‒ za własne dzieci.

Ustawę o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw (projekt rządowy) przewidującą zmiany związane z modyfikacją europejskiego kodeksu wizowego i wejściem Polski do programu ruchu bezwizowego z USA. Dostosowuje polskie prawo do zmian wprowadzonych rozporządzeniem PE i Rady Unii Europejskiej, m.in. reguluje postępowania w sprawie wydawania, cofania i unieważniania wiz. Ustala sposoby składania wniosku o wydanie i szczególne terminy wydania wizy krajowej przez konsula. Zmienia  także przepisy określające zawartość formularza wniosku o wydanie wizy krajowej. Nowela wprowadza również odpowiednie środki, pozwalające na wykonanie obowiązku wynikającego z przystąpienia Polski do programu ruchu bezwizowego z USA, sprawdzanie pod względem karalności wszystkich polskich urzędników imigracyjnych bez względu na poziom dostępu do informacji niejawnych lub wrażliwych. Ustawa zawiera też zmiany w zakresie podróżnego ubezpieczenia medycznego, którego posiadanie przez cudzoziemca stanowi jeden z wymogów uzyskania wizy krajowej.

Ustawę o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw (projekt rządowy), ma ona udoskonalić działanie programów antysmogowych „Czyste powietrze” i „Stop smog”. Przewiduje zmniejszenie z 2 do 1% lub 20 budynków minimalnej liczby budynków jednorodzinnych, która umożliwi samorządom wnoszenie o środki z programu, a także zmniejszenie z 50 do 30% wymaganej redukcji zapotrzebowania na ciepło grzewcze, liczonego łącznie dla wszystkich przedsięwzięć niskoemisyjnych gminy. Takie inwestycje zostaną rozszerzone m.in. o przyłączenie budynku do sieci elektroenergetycznej, modernizację istniejącego przyłącza ciepłowniczego, gazowego lub elektroenergetycznego. Nowelizacja zakłada powstanie Funduszu Ekologicznego Poręczeń i Gwarancji, z którego będą udzielane gwarancje lub poręczenia spłaty kredytów i pożyczek na projekty ekologiczne, a także utworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, służącej do identyfikowania źródeł niskiej emisji z budynków. Dla samorządów będzie to ogólnodostępne narzędzie inwentaryzacji budynków.

Tego dnia odbyła się dyskusja nad sprawozdaniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2019 r. wraz z informacją o podstawowych problemach radiofonii i telewizji w 2019 r. oraz informacją o działalności Rady Mediów Narodowych w 2019 r.

W związku z nieobecnością przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego zebrał się Konwent Seniorów. Ustalono, że marszałek Senatu zwróci się pisemnie do przewodniczącego Krzysztofa Czabańskiego o wyjaśnienie powodu jego nieobecności na posiedzeniu Senatu.

„Media publiczne powinny być traktowane jako element polskiej racji stany. Taki kraj, jak Polska powinien mieć suwerenną, profesjonalną, obiektywną, transparentną, o najwyższych standardach grupę mediów polskich. Niestety, tak nie jest” – powiedział podczas dyskusji senator Bogdan Zdrojewski. Odnosząc się do sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i informacji Rady Mediów Narodowych, ocenił, że obie instytucje „słabo realizowały swoje zadania w 2019 r.”. „Chociaż KRRiT powinna chronić media publiczne, to de facto jest radą likwidującą media publiczne” – ocenił. Senator Bogdan Zdrojewski opowiedział się też za likwidacją Rady Mediów Narodowych i przywróceniem KRRiT kompetencji w zakresie polityki kadrowej w mediach publicznych. Na niewypełnianie przez KRRiT i RMN swoich obowiązków konstytucyjnych i ustawowych zwrócił też uwagę wicemarszałek Bogdan Borusewicz. Zdaniem senator Barbary Borys-Damięckiej obecnie media publiczne w Polsce nie pełnią swojej prospołecznej roli, lecz służą rządowi. „Taki stan rzeczy będzie trwał dopóty, dopóki media publiczne będą dotowane olbrzymimi sumami” – przekonywała. „Nie jestem zaniepokojony stanem mediów publicznych i prywatnych oraz stanem wolności medialnej w Polsce” – mówił senator Michał Seweryński. „W tej Izbie powinniśmy robić wszystko, aby ład medialny w Polsce był lepszy” – dodał. W jego ocenie media publiczne nie są takie dobre, jak same uważają, ani takie złe, jak twierdzi opozycja.

Odnosząc się do krytycznych głosów w debacie, przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski zaznaczył, że dotyczyły one tylko niektórych zadań rady. Podkreślił, że podstawowym zadaniem rady jest dbałość o wolność słowa i jego zdaniem rada dobrze je wypełnia. Przewodniczący KRRiT apelował też, aby przykładano taką samą miarę do mediów publicznych, jak i prywatnych.

Senatorowie zapoznali się też z informacją o działalności Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w okresie od 1 stycznia 2019 r. do 31 grudnia 2019 r., którą przedstawił prezes IPN Jarosław Szarek.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałkini Magdalena Biejat na Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej

Wicemarszałkini Magdalena Biejat w Palma de Mallorca bierze udział w Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej.

Marszałek Senatu na wręczeniu Nagród Orła Jana Karskiego

Tegoroczni laureaci orłów to Vera Jourova - czeska prawniczka, polityk, od 2019 wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej oraz Adam Strzembosz - polski prawnik, sędzia, profesor nauk prawnych i były Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego.

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.