Narzędzia:

13‒14 września 2020 r.

sprawy międzynarodowe 14.09.2020

13‒14 września 2020 r. marszałek Tomasz Grodzki wraz z delegacją w składzie:  wicemarszałek Bogdan Borusewicz, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej senator Bogdan Klich oraz senatorowie Halina Bieda, Leszek Czarnobaj, Wadim Tyszkiewicz i Jacek Włosowicz składał wizytę w Austrii.

13 września w polskim sanktuarium narodowym na Kahlenbergu w Wiedniu delegacja Senatu wzięła udział w uroczystościach z okazji 337. rocznicy odsieczy wiedeńskiej i dożynkach. „Odsiecz wiedeńska to był wspaniały przykład solidarności w obronie wartości” – powiedział marszałek Senatu. Zauważył, że to także przykład solidarności w obronie cywilizacji europejskiej i tego, co wyznawali przedstawiciele kilkunastu narodowości, idący na odsiecz Wiedniowi pod komendą polskiego króla Jana III Sobieskiego. „Wtedy byliśmy potęgą militarną, ale ta solidarność nie przetrwała i po 112 latach od wiktorii wiedeńskiej Polska zniknęła z mapy świata” – zaznaczył marszałek. Ocenił, że takiej solidarności w obronie cywilizacji europejskiej potrzebujemy zawsze, a w dobie pandemii koronawirusa – w sposób szczególny.
Marszałek Senatu podziękował obecnej na uroczystościach Polonii za to, że buduje wspólnotę z krajem i stara się godnie reprezentować ojczyznę na obcej ziemi, przynosząc jednocześnie chwałę i pożytek w miejscu, w którym przyszło im żyć.

Podczas mszy w polskim sanktuarium narodowym patronami austriackiej Polonii zostali ogłoszeni św. Jan Paweł II oraz siostry ‒ św. Maria Urszula Ledóchowska i bł. Maria Teresa Ledóchowska.
Marszałek Tomasz Grodzki i towarzysząca mu delegacja spotkali się także w polskiej ambasadzie z przedstawicielami austriackiej Polonii. Rozmowa dotyczyła głównie problemów polskiego szkolnictwa w Austrii. Marszałek zapewnił, że Senat jest zawsze otwarty na debatę i dyskusję nad problemami środowisk polonijnych. Podkreślił, że „w DNA Senatu jest wdrukowana opieka nad Polonią”.
14 września marszałek Tomasz Grodzki spotkał się z wiceprzewodniczącą Bundesratu Austrii Elisabeth Großmann i przewodniczącym Rady Narodowej Austrii Wolfgangiem Sobotką. Rozmowy dotyczyły m.in. stosunków dwustronnych, współpracy międzyparlamentarnej, sytuacji w regionie i walki z pandemią koronawirusa.

Delegacja Senatu RP złożyła także wizytę w Mauthausen Memorial, w miejscach pamięci KL Mauthausen, KL Gusen i Bergkristall oddała hołd pomordowanym.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

20 stycznia 2021 r.

Marszałek Tomasz Grodzki skierował list gratulacyjny do nowo zaprzysiężonej wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamali Harris.

19 stycznia 2021 r.

W Senacie odbyło się posiedzenie Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej

13 stycznia 2021 r.

Spotkanie z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Marošem Šefčovičem