Narzędzia:

Marszałek Senatu RP wraz z delegacją z wizytą w Austrii

sprawy międzynarodowe 13.09.2020
Spotkanie z E. Großmann. Fot. Michał Józefaciuk - Kancelaria Senatu

Przebywający w Austrii Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki spotkał się w poniedziałek 14 września br. z Przewodniczącym Rady Narodowej Austrii Wolfgangiem Sobotką oraz z wiceprzewodniczącą Bundesratu Austrii Elisabeth Großmann. Rozmowy dotyczyły między innymi stosunków dwustronnych, współpracy międzyparlamentarnej, sytuacji w regionie oraz walki z pandemią koronawirusa. Delegacja Senatu RP złożyła także wizytę w Mauthausen Memorial. W miejscach pamięci KL Mauthausen, KL Gusen i Bergkristall oddała hołd pomordowanym.

W niedzielę, 13 września br. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wraz z delegacją Senatu wziął udział w uroczystościach w Polskim Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu w Wiedniu w 337. rocznicę Bitwy pod Wiedniem oraz w dożynkach. Spotkał się także z Polonią. W swoim wystąpieniu podczas tych uroczystości Marszałek powiedzial, że odsiecz wiedeńska to był wspaniały przykład solidarności  w obronie wartości. Prof. Grodzki zauważył, że odsiecz wiedeńska, dowodzona przez króla Jana III Sobieskiego, to także przykład solidarności w obronie cywilizacji europejskiej i tego, co wyznawali przedstawiciele kilkunastu narodowości, idący na odsiecz Wiedniowi pod komendą polskiego króla. „Wtedy byliśmy potęgą militarną, ale ta solidarność nie przetrwała i po 112 latach od wiktorii wiedeńskiej Polska zniknęła z mapy świata” – zaznaczył Marszałek. W jego ocenie takiej solidarności w obronie cywilizacji europejskiej potrzebujemy zawsze - a w dobie pandemii koronawirusa w sposób szczególny.

Marszałek Senatu dziękował obecnej na uroczystościach Polonii za to, że buduje ona wspólnotę z krajem i stara się godnie reprezentować ojczyznę na obcej ziemi, przysparzając jednocześnie chwały i pożytku w miejscu, w którym przyszło im żyć.

Podczas mszy w Polskim Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu zostali ogłoszeni patronami austriackiej Polonii św. Jan Paweł II oraz siostry święta Maria Urszula Ledóchowska i błogosławiona Maria Teresa Ledóchowska.

Marszałek i towarzysząca mu delegacja spotkali się także w polskiej ambasadzie z przedstawicielami austriackiej Polonii. Rozmowa dotyczyła głównie problemów polskiego szkolnictwa w Austrii. Marszałek Tomasz Grodzki zapewnił, że Senat jest zawsze otwarty na debatę i dyskusję nad problemami środowisk polonijnych, podkreślając, że w DNA Senatu jest wdrukowana opieka nad Polonią.

Obok Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego w skład delegacji Senatu wchodzą Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej Bogdan Klich a także Senatorowie RP: Halina Bieda, Leszek Czarnobaj, Wadim Tyszkiewicz i Jacek Włosowicz.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

17. posiedzenie Senatu ‒ zapowiedź

26‒29 października 2020 r. odbędzie się 17. posiedzenie Senatu. Zaplanowano na nim m.in. rozpatrzenie nowelizacji, która przewiduje zwolnienie personelu medycznego skierowanego do walki z epidemią z odpowiedzialności karnej za błędy.

Prace w komisjach senackich – 22 października 2020 r.

Komisja Ustawodawcza rozpatrzyła pięć projektów uchwał okolicznościowych dotyczących ustanowienia patronów roku 2021 r. i zdecydowała o rozpoczęciu prac nad podjęciem inicjatywy ustawodawczej dotyczącej nowelizacji ustawy – Kodeks postępowania karnego

26 października Senat zajmie się ustawą o walce z pandemią

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki poinformował, że Senat zbierze się na posiedzeniu w najbliższy poniedziałek, by rozpatrzeć ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19.